Як визначити напрям вектора індукції.

Вектор магнітної індукції є силовою характеристикою магнітного поля. У лабораторних завданнях з фізики напрямок вектора індукції , який позначається на схемах стрілкою і буквою В, визначається залежно від наявного провідника.
Вам знадобиться
  • - магніт;
  • - магнітна стрілка.
Інструкція
1
Якщо вам дано постійний магніт, знайдіть його полюси: північний полюс фарбують в синій колір і відзначають латинською буквою N, південний зазвичай червоного кольору з літерою S. Графічно покажіть лінії магнітного поля, які виходять з північного полюса постійного магніту і входять в південний. Побудуйте по дотичній вектор. Якщо ніяких позначок або фарби на полюсах магніту немає, дізнайтеся напрямок вектора індукції за допомогою магнітної стрілки, полюса якій вам відомі.
2
Встановіть стрілку поруч із магнітом. Один з кінців стрілки притягнеться до магніту. Якщо до магніту притянулся північний полюс стрілки, значить на магніті це південний полюс, і навпаки. Використовуйте правило, що силові лінії магнітного поля виходять з північного полюса магніту (Не стрілки!) І входять в південний.
3
Знайдіть напрямок вектора індукції магнітного поля у витку зі струмом за допомогою правила буравчика. Візьміть буравчик або штопор і поставте його перпендикулярно площині зарядженого витка. Почніть обертати буравчик по напрямку руху струму у витку. Поступальний рух буравчика вкаже напрямок ліній магнітного поля в центрі витка.
4
При наявності прямого провідника зберіть повну замкнуту ланцюг, включивши в неї провідник. Врахуйте, що за напрямок струму в ланцюзі приймається рух струму від позитивного полюса джерела струму до негативного. Візьміть штопор або уявіть, що ви тримаєте його в правій руці.
5
Закручуйте свердлик в напрямку руху струму в провіднику. Рух рукояті штопора покаже напрямок силових ліній поля. Замалюйте лінії на схемі. Побудуйте до них по дотичній вектор, який покаже напрямок індукції магнітного поля.
6
Дізнайтеся, в який бік спрямований вектор індукції в котушці або соленоїді. Зберіть ланцюг, підключивши котушку або соленоїд до джерела струму. Застосуйте правило правої руки. Уявіть, що ви обхопили котушку так, що чотири витягнутих пальці показують напрямок струму в котушці. Тоді відставлений на 90 градусів великий палець вкаже напрямок вектора індукції магнітного поля всередині соленоїда або котушки.
7
Використовуйте магнітну стрілку. Наблизьте магнітну стрілку до соленоїду. Синій її кінець (позначений буквою N або синьою фарбою) покаже напрямок вектора . Не забудьте про те, що силові лінії в соленоїді - прямі.