Як визначити кислотність води. Як визначається кислотність води в акваріумі в домашніх умовах.

У воді завжди міститься якась кількість водень-іонів Н ^ + і гідроксил-іонів ОН ^ -. Якщо іонів водню більше, вода набуває кислотний характер, якщо більше гідроксил-іонів, то лужний. Для оцінки ступеня кислотності водного розчину існує водневий показник. Він чисельно дорівнює негативному десятковому логарифму активності водневих іонів, одиниця його розмірності - моль/літр. Тобто рН = -lg [H ^ +]. Величина рН коливається від 0 до 14. Якщо вона менше 7, розчин кислий. Відповідно, якщо більше 7 - лужний.
Вам знадобиться
  • - індикаторні папірці;
  • - лабораторна піпетка або пластикова трубочка;
  • - прозора ємність;
  • - індикаторні речовини;
  • - pH-метр.
Інструкція
1
Є швидкий і простий, хоч і не дуже точний спосіб визначення кислотності води - за допомогою індикаторних папірців (смужок). Їх можна купити в магазинах хімреактивів або дістати в лабораторіях. На упаковці завжди мається еталонна шкала порівняння, де кожному значенню величини рН відповідає певна забарвлення - від вишнево-бордовою (сильнокислая середу, рн = 0) до темно-синьою (сильнощелочной середу, рН = 14).
2
Щоб визначити кислотність води , треба за допомогою лабораторної піпетки або пластикової трубочки нанести одну краплю на індикаторну смужку. В крайньому випадку, просто занурте кінчик смужки в воду. Після чого швидко порівняйте утворену забарвлення з еталонною шкалою. Смужка не змінить колір тільки в тому випадку, коли рН води близький до нейтрального показником (7,0).
3
Якщо таких папірців (смужок) немає, можна використати розчини індикаторів. Зі шкільного курсу хімії вам напевно знайомі назви: лакмус, метиловий оранжевий, фенолфталеїн.
4
Налийте воду в прозорі ємності, додайте в кожну трохи індикаторного речовини. Після чого оцініть зміна забарвлення. Лакмус в кислому середовищі приймає червоний колір, а в лужному - синій. Фенолфталеїн в лужному середовищі стає яскраво-малиновим. Метиловий оранжевий в сильнокислой середовищі приймає червоний колір, а в слабокислою середовищі стає жовтим. Зрозуміло такий спосіб підходить лише для визначення характеру середовища водного розчину. Про якийсь точному значенні рН тут не може бути й мови.
5
Найбільш точно можна визначити показник рН (тобто рівень кислотності) за допомогою спеціальних приладів - рН-метрів. Вони випускаються в дуже широкому асортименті. Є прості, компактні рН-метри, які можна використовувати буквально де завгодно, є вельми складні і дорогі, які використовують тільки в лабораторіях. Принцип дії таких приладів заснований на вимірюванні електричного потенціалу електрода порівняння, зануреного в досліджуваний розчин.
Кислотність грунту - це один з основних критеріїв її якості. Вона залежить від переважання в грунті тих чи інших хімічних елементів і підрозділяється на кислу, нейтральну і лужну, залежно від величини рН.
Вам знадобиться
  • - лакмусовий папір;
  • - крейда;
  • - гумова рукавичка.
Інструкція
1
Перед вимір кислотності згадайте, що за рівнем рН грунту розрізняють сильнокислі з діапазоном рН в межах 3-4, кислі - 4-5 рН, слабокислі грунту - 5-6 рН, нейтральні - 6-7 рН, лужні грунту мають рН в межах 7-8, а Сильно - 8-9 рН. Дана величина змінюється в межах значень від 0 до 14. Зміна рН на 1 одиницю означає зміну кислотності в ту чи іншу сторону в 10 разів.
2
Для визначення рН з точністю в одиницю застосовуйте лакмусовий папір. На ділянці ґрунту викопайте ямку глибиною близько 30 см, візьміть пробу з її вертикальної стінки у напрямку зверху вниз.
3
Грунт ретельно перемішайте і додайте очищену або дистильовану воду. В отриману суспензію занурте лакмусовий папірець, яка просочується водою і вимитими їй з грунту хімічними речовинами. Залежно від рівня кислотності досліджуваної грунту лакмус буде змінювати свій первісний колір. При порівнянні отриманого кольору з додається стандартною шкалою зміни кольору лакмусу можна визначити кислотність ґрунту.
4
Якщо колір лакмусу змінився і став червоним - грунт кислий, рожевий колір означає середню ступінь кислотності ґрунту, а жовтий - слабку кислотність. Якщо колір лакмусу синьо-зелений - рН грунту нейтральний або близький до нейтрального.
5
Визначити кислотність ґрунту за методом Кличнікова можна так. Візьміть суху пробу досліджуваної землі в кількості 30 г і залийте в ємності кип'яченою водою в обсязі 50 мл. Далі візьміть 7 г крейди, загорніть у папір і опустіть в ємність з грунтової суспензією.
6
Шийка ємності закрийте гумовою печаткою або напалечнікі, її оберніть в тканину для запобігання нагрівання і ретельно збовтайте. Якщо досліджувана грунт кислий (рН менше 4,5) - при взаємодії з крейдою виділятиметься вуглекислий газ, тиск навколо ємності підвищиться і гумовий напальчнік надуется повністю. Якщо напальчнік надувся наполовину - рН среднекіслих - до 6, а якщо гумка залишилася плоскою - досліджувана грунт володіє нейтральним рН зі значенням близько 7.
7
Також визначення кислотності можливо за допомогою спеціальних приладів рН-метрів, які потрібно при дослідженні помістити в досліджувану грунт - і він покаже величину її рН з точністю до десятих долей.