Як повернути мову.

Після інсульту важливо відновити не тільки рухові функції, а й мова хворого. Людині дуже важко передати свої думки, адже іноді він не тільки не може вимовити слова, але й іноді забуває значення цих слів. Це в свою чергу негативно впливає на душевний стан людини і його остаточне відновлення.
Інструкція
1
Мова у хворих, що перенесли інсульт, може відновитися вже в перші тижні після нападу, але може цей процес розтягнутися і на роки. Все залежить від того, які зони головного мозку були вражені і в якій мірі. Чим серйозніше поразка, тим довше триває відновлення. Не давайте хворому піти в себе і відгородитися від усіх. Він повинен брати участь у житті родини, брати активну участь у всіх обговореннях. Розмовляйте з ним завжди, навіть якщо він не відповідає. Мова рідних повинна бути спокійною, плавною, негучною. Не нервуйте, не лайте хворого за помилки і нерозуміння, навпаки, хваліть, вказуйте на самі мінімальні досягнення.
2
Необхідно починати вправи відразу ж після настання стабілізації становища хворого. Крім допомоги та підтримки рідних, знадобиться і досвідчений логопед. Починається все з простих вправ, наприклад, з прохання перерахувати дні тижня, порахувати до десяти.
3
У міру поліпшення стану хворого, розширюється і набір вправ для тренування мовного апарату. Просіть витягати губи трубочкою, нижніми зубами прикушуйте верхню губу і навпаки, облизувати губи мовою зліва направо і по колу, дістати язиком верхнє небо, проводити язиком по яснах і зубах.
4
Для відновлення розуміння мови можна скористатися дитячим лото або букварем. Повільно називаючи предмети, просите хворого повторювати і показувати їх на малюнку. Почніть з одного предмета, потім поступово додайте ще по одному, щоб тренувати пам'ять. Не рекомендується показувати більше 15 предметів за одне заняття. Особливо такі заняття корисні, якщо людина плутає слова, близькі за звучанням, наприклад: "будинок" і "том", "нирка" і "бочка".
5
Коли з вимовою і розумінням слів буде досягнутий певний прогрес, можна переходити до відтворення цілих пропозицій. Хорошим видом занять є спів улюблених пісень. Оскільки людині складніше запам'ятати не назви предметів, а дії, то робіть акцент на останніх. Просіть його вимовити: «дай носовичок», «принеси мені книгу», «включи світло».