Як проростити насіння.

Будь садівник рано чи пізно стикається з необхідністю проростити насіння у себе вдома. Для того, щоб домогтися сходів, мало просто замочити насіння - існує багато способів прискорити їх проростання.

Один із способів - це штучна стратифікація, тобто зберігання насіння при знижених позитивних температурах. Для цього насіння змішують з торф'яної крихтою або зволоженим грубозернистим піском і зберігають у приміщенні з позитивною температурою не вище 5 градусів, постійно підтримуючи їх зволоженими. Насіння необхідно регулярно перевіряти на предмет проростання і при першій появі сходів відразу ж виставляти ящики в добре освітлене місце. При строгому дотриманні правильного температурного режиму можливе отримати перші сходи вже в лютому-березні, так що у сіянців буде достатньо часу на ріст і підготовку.

Другий спосіб проростити насіння - це промороження, тобто зберігання насіння при негативних температурах (наприклад, в морозильних камерах). Хороші результати дає багаторазове промороження. Для цього насіння періодично висипають в невеликі ємності й заливають водою так, щоб вони були повністю нею покриті. В такому стані їх залишають при кімнатній температурі на кілька годин, а потім знову прибирають в морозильну камеру. Можна чергувати це вдень і вночі, прибираючи насіння в морозилку на ніч. Так слід повторити п'ять-сім разів. Це значно збільшує швидкість і дружність проростання насіння.

Ще один спосіб - це скарифікація, тобто пошкодження оболонки насіння для прискорення проростання. Такий спосіб застосовується для рослин, насінню яких не властивий період спокою. Для запобігання несвоєчасного проростання природа постачає таке насіння твердої водонепроникною оболонкою, так що замочування цього насіння не дасть жодних результатів. Для ушкодження оболонки насіння обробляються окропом або піддаються впливу контрастних температур - їх поміщають в марлевий мішечок і поперемінно опускають то в окріп, то в крижану воду. Також можна перетирати таке насіння з великим піском, акуратно надпилюють, проколювати. Хімічна скарифікація увазі вплив на оболонку насіння концентрованими кислотами. Однак цей спосіб небажано застосовувати в домашніх умовах.

Також існують промислові фітогормональної кошти для прискорення росту, які додаються в воду пророщують насіння. В даний час вибір подібних препаратів досить широкий і навіть може бути орієнтований на насіння певних культур.