Як розшифрувати артикул.

На побутовому рівні будь-який споживач мимоволі стає не тільки «просто покупцем», але і товарознавцем: грамотне прочитання деяких ярликів і етикеток вимагає певних знань. Це в першу чергу стосується розшифровки артикулів - умовних цифрових і буквених позначень, що присвоюються товару для його ідентифікації. Артикули, як коди, впорядковують ведення обліку товарів та торгової документації, прискорюють оформлення замовлень, полегшують вивчення попиту.
Інструкція
1
Потреба в систематизації інформації про той чи інший товар диктується потребами як самого виробництва виробів, так і питаннями їх просування. При цьому необхідна класифікація (артикул - один з її знаків) ведеться за найістотнішим ознаками товару (сировини, властивостям і т.д.).
2
Усвідомте для себе базове поняття про товари. Всі вони поділяються на споживчі (тобто для особистого користування, включаючи продовольчі, непродовольчі та медичні), товари промислового призначення (для виробництва інших товарів) та оргтехніческіе (для адміністративно-управлінської діяльності). Ієрархія всієї цієї продукції багатоступінчаста: рід, клас, група, підгрупа, вид, різновид (марки, моделі, типорозміри та ін.). Системно вона викладена в Класифікація продукції (ОКП), найменування якого і знаходять відображення в цифрах артикулів.
3
Артикулом часто називають коротку умовну характеристику вироби, що вказує на його приватні ознаки. Для різних груп товарів ця характеристика завжди буде різною. Наприклад, для конкретної моделі взуття будуть істотні: технологія її виробництва, конструкція і призначення, матеріал, з якого зроблено виріб.
4
За ГОСТом перша буква артикулу у взутті позначає призначення виробу і спосіб виробництва, друга і третя - вид шкіри. Далі йдуть цифри: рід взуття, її різновид, метод кріплення. Буква після цифр - позначення кольору матеріалу, з якого зроблений верх. Однак більшість сучасних взуттєвих виробництв (у тому числі - в Росії) відмовляються від строгих правил докладної кодування артикулу, спрощують його.
5
Свої правила і для складання артикулів тканини. Приміром, у лляних тканин дві перші цифри коду - характеристика групи тканин, що є посиланням на її призначення або тип виробітку. Третя цифра - знак підгрупи і характеристика волокнистого складу полотна. Тобто, якщо третьою цифрою артикулу коштує 2, то це означає: тканина напівлляні. Четверта і подальші цифри можуть варіюватися (це порядковий номер тканини). Наприклад, артикул 08101 означає: полотно пістрявотканими, лляне.
6
У зарубіжних виробників закріплений свій порядок присвоєння артикулів. Наведемо приклад розшифровки артикула рукавичок однієї з західноєвропейських фабрик. Перші три цифри позначають модель виробу, наприклад 001-199 - це чоловічі рукавички, 200-599 - дамські. Далі четверта та п'ята цифри визначають матеріал, з якого виготовлені зразки. Приміром, велюру присвоєно код 04, свинячий шкірі - 09. Шоста цифра артикулу (від 1 до 8) визначає матеріал (тип) підкладки. За цифрою 1 стоятиме шерсть, за 3-кою - овчина, 8-кою - мутон. Остання цифра позначає колір, але числа вказуються тільки в двох варіантах: 1 означає чорний колір, 3 - всі інші кольори. Побачивши на етикетці рукавичок артикул 8001323, ви за допомогою товарознавця або спеціальних каталогів розшифруєте наступну інформацію: перед вами - дамські автомобільні рукавички з крека з підкладкою з шовку коричневого кольору.
Зверніть увагу
Артикули оригінальних виробів визначаються спеціалізованими каталогами виробників. Неоригінальні вироби, наприклад запчастини, мають відмінні від основних артикули, які також затверджуються виробниками, але в цих випадках в прейскурантах робляться кроссировки - співвіднесення по відповідності оригінальних номерів неоригінальним.
Корисна порада
Слово «артикул» - латинського походження. Воно походить від кореня «articulus», що значить «розділ, стаття». Самое повсякденне значення слова - тип товару, його марка або код.