Як себе вести при зсувах.

Зсув - це ковзне сповзання або зсув гірських порід або мас грунту під впливом сили тяжіння. Найчастіше зсуви відбуваються на схилах гір, ярів, крутих берегах. Хоча сходження зсуву відбувається не так швидко, як проходження селевого потоку, він є не менш небезпечним. Тому правила поведінки при обвалі необхідно знати кожному.
Інструкція
1
Основною причиною виникнення зсуву є підмив нижніх шарів грунту. Особливо часто це відбувається, коли на твердій скельній породі лежить шар слизькій глини. Тому в разі тривалих дощів або при рясних опадах уникайте відвідування потенційно небезпечних місць.
2
Ще одна причина виникнення зсуву - землетрусу або вибухові роботи, що проводяться поблизу місць, де може виникнути зсув. Не забувайте, що нестійкість ґрунтових мас зберігається протягом декількох днів після переміщень грунту.
3
Звертайте увагу на всі зрушення глиняних мас. Про них завжди сигналізують дрібні тріщини у внутрішніх стінах, заклинювання вікон або дверей, потріскування конструкцій будівель, нові тріщини і ущелини в грунті і на асфальті. У цьому випадку негайно залишіть небезпечне місце і сигналізуйте про можливе зсуво в службу порятунку.
4
Якщо ви знаходитесь в зоні зсувній небезпеки і отримали сигнал про загрозу, відключіть газ, електроприлади, перекрийте воду і приготуйтеся до евакуації.
5
Якщо ви все ж потрапили в зону насувається зсуву, не намагайтеся втекти від нього. Швидкість руху грунту може різко прискоритися до декількох метрів в секунду. Максимально швидко йдіть в сторону, перпендикулярно схилу, по якому рухається зсув.
6
Щоб перевірити безпеку маршруту, візьміть міцну палицю і пробуйте всі великі камені, що знаходяться у вас на шляху, перш ніж поставити на них ногу. Якщо немає палиці, спробуйте кидати дрібні камінчики перед собою. Достатньо невеликого удару, щоб викликати рух кам'яних мас.
7
Якщо піти від зсуву не вдається, і вас спіткало рух ґрунту, намагайтеся захистити від ударів обличчя, голову прикривайте руками. Уникайте великих валунів і йдіть від них в сторону, в дрібнофракційних потоці вам буде легше вибратися назовні. Рухайтеся по ходу руху грунту і намагайтеся постійно немов виринати ближче до поверхні.
8
Якщо ви потрапили в завал, не панікуйте. Відомі випадки, коли людей діставали з завалів через кілька діб після сходження зсуву. Перевірте стан кінцівок, поворушіть пальцями рук і ніг. Поки осип рухлива, спробуйте звільнити невеликий простір перед особою.
9
Час від часу подавайте голосові сигнали. При проведенні рятувальних операцій кожну годину встановлюються хвилини тиші, щоб почути чи є ще люди в завалах. Намагайтеся не заснути.