Як виявити закономірність.

Пошук закономірностей є важливим етапом будь дослідної роботи. Виявивши, як змінюється той чи інший процес, визначивши його залежність від інших процесів, дослідник може зробити цілком конкретні висновки, нерідко здатні принести практичну користь.
Вам знадобиться
  • - вимірювальні прилади;
  • - програма Microsoft Office Excel;
  • - статистичні програми;
Інструкція
1
Щоб спробувати знайти закономірність, спочатку виберіть спосіб реєстрації досліджуваного процесу. У багатьох випадках для цього потрібні ті чи інші технічні вимірювальні пристрої - наприклад, термометр, годинник, барометр і т.д.
2
Визначте періодичність вимірювання. Наприклад, ви вирішили з'ясувати, як змінюється тиск протягом дня, чи є в цьому процесі закономірність. Для вимірювань вам будуть потрібні барометр і годинник. Періодичність вимірювань можна прийняти за одну годину, значить, за добу ви зробите 24 вимірювання.
3
Вимірювання виконані - чи дають вони розуміння динаміки змінюваного процесу? Ви бачите, що протягом дня тиск якось змінювалося. Але чи є тут закономірність? Щоб з'ясувати це, необхідно провести серію вимірів - наприклад, протягом тижня. Якщо після цього буде видно, що кожну добу тиск змінюється певним чином, можна буде зробити висновок, що в даному випадку присутній закономірність, і ви змогли її виявити.
4
Дуже часто дослідник отримує ряд цифр, які самі по собі неінформативні, виявити в них закономірність може бути дуже складно. Якщо ви не проводите наукові дослідження і вам не потрібно доводити достовірність отриманих результатів, то для виявлення закономірності найпростіше перевести отримані значення в наочний вид - наприклад, уявити у вигляді графіків.
5
Для побудови графіків скористайтеся програмою Excel з пакету Microsoft Office. Запустіть її і запишіть отримані результати в колонки. Якщо ви проводили вимірювання сім днів по двадцять чотири рази на добу, то у вас вийде сім колонок, по двадцять чотири значення в кожній. Щоб графіки були інформативніше, можете відкинути у всіх значень їх загальну частину. Наприклад, тиск дорівнює 755 мм ртутного стовпа - відкиньте 700 і залиште тільки 55. Це не зовсім науковий метод, але він дуже зручний для швидкого аналізу результатів. Якщо не відкидати загальну частину, діапазон змін виявиться малий, і графіки будуть нагадувати прямі лінії.
6
Виділіть всі сім колонок, далі виберіть: «Вставка» - «Діаграма» - «Графік», натисніть кнопку «Далі», потім «Готово». Ви побачите всі сім графіків, при цьому відразу буде видно, чи присутній у зібраних даних якась закономірність. Якщо вона є, всі графіки будуть дуже схожі. Якщо ні, значить, явною закономірності виявити не вдалося.
7
Для точного аналізу зібраних даних слід використовувати статистичні програми. У мережі можна знайти програми практично під будь-яку задачу. Багато хто з них платні, але є й безліч безкоштовних утиліт, серед яких цілком можна знайти підходящу.