Як направити звук.

Більшість джерел звуку випромінює механічні коливання в усі сторони. До слухача доходить лише невелика їх частина. Підвищити ефективність звуковипромінювача можна, зробивши його спрямованим. Тоді його буде чутно на значній відстані при порівняно малій потужності.
Інструкція
1
Найбільш поширене і сьогодні засіб для направлення звуку - рупор - винайдено ще до нашої ери. Воно не підсилює звук, а лише концентрує його, подібно до того, як концентрує світло параболічний відбивач. Щоб зробити рупор, виготовте з будь-якого легкого листового матеріалу порожнистий усічений конус, що має довжину близько 300 мм, малий діаметр порядка 30 мм, а великий - близько 200 мм. Для зручності використання забезпечте його ручкою. Такий найпростіший прилад хоча і не зрівняється по ефективності з мегафоном, але згодиться керівнику турпоходу, вожатому в дитячому таборі, тренеру.
2
Аналогічно тому, як один і той же об'єктив може працювати в складі як проектора, так і телескопа, один і той же рупор може використовуватися і для направлення звуку, і для його уловлювання. Притулите малий отвір пристосування не до роті, а до вуха, після чого направте на джерело тихого звуку, і ви почуєте його значно виразніше.
3
Підвищити ефективність рупора можна тільки збільшенням його розміру. Від цього він стає громіздким. Щоб цього уникнути, зробіть прилад вигнутим. Такі рупори, підчас вбудовані в крісла, в минулому використовували як примітивні слухових апаратів. Діяли вони ефективно, але не були переносними. Також вигнуті рупори є невід'ємними атрибутами старих грамофонів.
4
Спробуйте притулити до малого отвору рупора гучномовець підходящого розміру. Тим, хто перебуває з боків, здасться, що звук став тихіше, зате ті, хто розташувався навпроти великого отвору, відчують збільшення гучності. Це теж не посилення, а лише перерозподіл енергії в просторі. У перших рупорних гучномовцях також застосовувалися вигнуті трубки - таке рішення застосовують іноді і зараз, але в декоративних цілях. Частіше ж зустрічаються гучномовці зі згорнутими рупорами. Такий пристрій складається з гучномовця з малим рупором, спрямованим всередину великого. Останній, в свою чергу, направляється на слухача. Придивіться до мегафону, гучномовцю на стовпі, поліцейському автомобілі і ви побачите саме таку конструкцію.
5
Але направити звук можна не тільки за допомогою великого рупора. Явище биття між коливаннями спостерігається відносно як електромагнітних, так і механічних хвиль. Для направлення ультразвуку буде потрібно рупор значно менших розмірів, ніж для направлення чутного звуку. Уявіть собі два спрямованих в одну точку ультразвукових випромінювача, один з яких працює на частоті в 30000 Гц, а другий - на частоті в 30500 Гц. Тоді за рахунок биттів людина, що знаходиться в цій точці, почує звук з разностной частотою в 500 Гц. Якщо ви розбираєтеся в електроніці, спробуйте повторити цей досвід, використовуючи генератори і п'єзоелектричні випромінювачі потужністю не більше 10 милливатт.
Зверніть увагу
Щоб уникнути пошкодження слуху НЕ направляйте рупор на джерела гучних звуків, а коли він випромінює, чи не підставляйте вуха під великий отвір. Не використовуйте рупор в цілях підслуховування. Не експериментуйте з потужними ультразвуковими випромінювачами, не торкайтеся мембран будь-яких таких випромінювачів пальцями.