Як повернути борг з відсотками.

«У борг давати - дружбу втрачати». Ця приказка, на жаль, має під собою реальні підстави. Але якщо ви все ж зважилися позичити гроші родичу або другу, не соромтеся заздалегідь захистити себе від фінансових втрат. Щоб повернути суму, та ще з відсотками, при укладанні угоди про позику необхідно передбачити кілька суттєвих моментів.
Вам знадобиться
  • - боргова розписка;
  • - договір позики.
Інструкція
1
Даючи грошові кошти в борг з умовою нарахування відсотків за користування позикою, подбайте про те, щоб така угода була підтверджена відповідним документом. Це може бути звичайна боргова розписка, але набагато більш надійним стимулом для позичальника повернути борг буде договір позики.
2
Майте на увазі, що грошове зобов'язання за умовами чинного законодавства має бути виражене в рублях. Якщо ви передаєте позичальникові суму в іноземній валюті, вкажіть у договорі, що позика надається у сумі, еквівалентній певній сумі в умовних грошових одиницях або конкретній валюті. При розрахунках необхідно буде керуватися поточними обмінним курсом на день повернення боргу або відсотків по ньому.
3
Якщо ви віддаєте перевагу обмежитися розпискою, переважніше буде, щоб текст був написаний позичальником від руки. Вкажіть в документі поточну дату, місце видачі розписки, повні паспортні дані позичальника і позикодавця, суму позики та розмір плати за користування коштами (відсотки). Обов'язково пропишіть термін повернення суми та відсотків.
4
Договір позики складіть в простій письмовій формі. Знадобиться два примірники для кожної із сторін. Висновок подібного договору є обов'язковим, якщо сума запозичення не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір оплати праці.
5
Включіть в договір позики гарантії повернення суми; це може бути майнову заставу або поручительство третіх осіб. Вкажіть при необхідності штрафні санкції за кожен день прострочення виплати позики. Такі додаткові умови створюють у позичальника додатковий стимул до точного дотримання договору.
6
Якщо боржник у зазначений термін не повертає борг, вимагайте додатково сплати відсотків, нарахованих за порушення терміну повернення грошових коштів. Розмір відсотків буде визначатися діючою ставкою рефінансування, встановленої на день погашення зобов'язання.
7
При явному порушенні боржником порядку та строків виконання договору позики зверніться до судових органів. Враховуйте при цьому, що термін позовної давності за позовами такого роду дорівнює трьом рокам і обчислюється з вказаною в розписці або договорі дати повернення суми позики.
8
Одночасно з подачею позову про стягнення боргу підготуйте клопотання про накладення арешту на майно боржника, що не дозволить відповідачу до рішення суду продати майно або приховати його.
9
У разі винесення судом рішення на вашу користь отримаєте виконавчий лист і передайте його в службу судових приставів для примусового повернення боргу. Судовий пристав справить арешт майна боржника та забезпечить його реалізацію, після чого сума, необхідна для повного погашення зобов'язання, буде передана вам (займодателя).