Як визначити деревину.

Визначити породу дерева по листю, корі, стовбуру або гілках досить просто. Однак різальникам по дереву нерідко доводиться мати справу з заготовками у вигляді окоренних корчів, дощок і брусків. В цьому випадку визначити деревину можна, тільки уважно вивчивши її структуру. Зрозуміло, має значення і досвід поводження з самими різними породами дерев.
Вам знадобиться
  • - ножівка;
  • - гострий ніж;
  • - збільшувальне скло;
  • - наждачний папір;
  • - пензлик;
  • - чиста вода.
Інструкція
1
Підготуйте зразок для вивчення його структури. Для цього ножівкою відпиляйте від бруска або дошки шматок деревини. Можливі три розрізу: торцевий (поперечний), тангенціальний (поздовжній) і радіальний. Останній вид розрізу можна отримати, розпилявши дерево точно через серцевину.
2
Зрізи ретельно обробіть спочатку крупнозернистою, а потім дрібнозернистою наждачним папером. В результаті поверхня деревини має бути гладко відшліфована.
3
Приготуйте лупу з сильним збільшенням, ємність з чистою водою і пензлик.
4
Огляньте спочатку серцевину фрагмента деревини. Діаметр центральної частини у листяних порід істотно більше, ніж у хвойних. Торцовая частина вільхи має форму трикутника, у ясеня серцевина нагадує квадрат, у тополі вона має п'ятикутну форму. Своєрідна серцевина дуба - вона схожа на п'ятикутну зірку.
5
Зверніть увагу на річні шари (кільця), що є характерною ознакою багатьох порід. У ялівцю, наприклад, кільця мають вид хвилястих замкнутих ліній. Однак в окремих випадках таке ж будову мають верстви в інших порід, якщо дерево виростало в аномальних умовах.
6
Якщо ви впевнені, що перед вами зразок листяної породи, придивіться до темних і світлим точкам на торцевому зрізі. Це судини, які у дуба і в'яза, наприклад, розташовуються в два або навіть три ряди, утворюючи добре видимі кільця. Липа, осика і береза мають, навпаки, дуже дрібні й нерівномірно розташовані судини.
7
Вивчіть серцевинні промені, розташовані на торці зразка. Зазвичай це світлі смужки, що йдуть віялом від серцевини до кори дерева. Щоб промені краще проявилися, змочіть їх чистою водою, використовуючи кисть. У всіх хвойних порід дерев серцевинні промені вузькі, вони майже непомітні неозброєним оком. Дуб і бук мають широкі промені. А ось у вільхи вони тільки здаються великими, але при огляді через збільшувальне скло тут можна побачити пучки тонких променів, зібраних воєдино.
8
Наостанок оціните міцність шматочка деревини, зробивши надріз гострим ножем. Деревина ясена, дуба і в'яза більш важка і міцна. Клен, береза і ясен також мають високу твердість, на відміну від більш м'яких порід - осики, липи або вільхи.