Як виступати на публіці.

Кожній людині рано чи пізно доводиться виступати публічно. Хтось робить це регулярно, для когось - це поодинокі випробування. Незалежно від того, чи стануть виступи на публіці для вас необхідністю, корисно буде освоїти основи ораторського мистецтва, щоб у подібних ситуаціях відчувати себе впевнено.
Вам знадобиться
  • Бажання виступати публічно, література, дзеркало, слухачі
Інструкція
1
Знайдіть тему для свого виступу. Зазвичай рекомендується для перших дослідів брати питання, в яких ви розбираєтеся дуже добре. Однак якщо ви не знаєте тему, але дуже цікавитеся нею - це також запорука успіху. Пам'ятайте також про те, що ви повинні зробити щось нове в тій темі, яку берете. Не обов'язково винаходити щось виняткове, це може бути просто новий погляд на відомі факти або особливий спосіб їх інтерпретації.
2
Знайдіть джерела інформації по своїй темі. Знайдіть всі обґрунтовані точки зору по ній, оцініть їх і визначте, яка з них вам ближче. Або ж запропонуйте свою. Якщо ваша мета полягає тільки в інформуванні аудиторії, можна обмежитися лише перерахуванням думок і описом їх плюсів і мінусів. Крім того, постарайтеся знайти цікаві факти по темі, які допоможуть зробити виступ більш живим і різноманітним.
3
Напишіть текст виступу. У вступі коротко викладіть актуальність теми в цілому і конкретно для ваших слухачів. Намітьте мета вашої мови.
4
В основній частині приведіть всі тези і забезпечите їх достатньою кількістю аргументів. Розбавте серйозну дослідницьку частину виступу прикладами з реального життя або живими образними замальовками з творів мистецтва. Такі відступу не дадуть слухачам занудьгувати.
5
У висновку підведіть підсумки вашої мови, перерахуйте головні висновки. Тут як запам'ятовується точки також не завадить оригінальний приклад чи підходяща за змістом цитата.
6
Потренируйтесь в проголошенні тексту. Запишіть його на папері, кольором і розміром шрифту виділивши ключові моменти. Кілька разів вголос промовте текст, спочатку підглядаючи в записи, а потім орієнтуючись лише на виділені фрази. Коли текст вже запам'ятався, попрацюйте перед дзеркалом над голосом, позою і виразом обличчя. Намагайтеся говорити голосно і спокійно. Робіть досить часті вдихи, щоб голос не зривався в кінці фрази. Виділяйте інтонацією найбільш важливі моменти і проявляйте емоції як голосом, так і мімікою. Використовуйте жести, коли виникає така внутрішня потреба, але не перестарайтеся з ними. Після декількох тренувань виступите зі своїм текстом перед знайомими людьми і врахуйте їх зауваження.
7
Під час виступу перед публікою зосередьтеся не на тому, як ви виглядаєте і як звучить ваш голос, а на важливості думок, які ви хочете донести до своїх слухачів. Чим сильніше ви натхнені темою розмови, тим сильніше захопить ваша мова оточуючих. Намагайтеся налагодити з ними зоровий контакт (не обов'язково заглядати кожному в очі, досить окидає поглядом аудиторію в цілому і поменше дивитися в свої записи) і створити довірчу, «відкриту» атмосферу. Якщо такий імпульс буде йти від вас, ви отримаєте відповідну реакцію від аудиторії.