Як пояснити дитині математику.

Зазвичай дошкільнята засвоюють математичні поняття легко і природно. Ситуацій, коли потрібно щось порівняти за величиною, скласти або помножити, в повсякденному житті предостатньо. Однак бувають і ситуації, коли батькам потрібно щось пояснити малюкові або ж спеціально створити ігрову ситуацію, коли дитина сама зрозуміє, як виконується та чи інша дія і що повинно вийти в результаті.
Вам знадобиться
  • - будь-які однакові дрібні предмети;
  • - будь-які продукти, які можна поділити на частини;
  • - картки або кубики з цифрами;
  • - предмети різної величини;
  • - вимірювальні інструменти.
Інструкція
1
Навчіть дитину порівнювати предмети за різними параметрами. Дворічний малюк вже може відрізнити квадратик від кружечка, а те й інше - від трикутника. Ці знання значно полегшать йому вивчення геометрії. Якщо ж ви будете показувати й інші геометричні фігури і навчіть аналізувати форму різних "неправильних" предметів, маляті буде значно простіше їх потім намалювати.
2
Дуже важливо навчити порівнювати кількості предметів. На першому етапі не потрібно нічого рахувати. Навчіть дитину розрізняти поняття "один" і "багато". Якщо у вазі лежить одна цукерка, то вона дістанеться комусь одному, а якщо багато - можна пригостити маму, тата, бабусю і дідуся, і навіть всіх хлопців у дворі.
3
Створіть кілька ігрових ситуацій, коли дитині потрібно визначити, в якій групі більше предметів, в який - менше, а в який - стільки ж. Наприклад, можна попросити його накрити на стіл. Він вже приблизно знає, на якому місці хто сидить. Нехай поставить тарілки для всіх членів сім'ї, а ось ложок або вилок дайте більше або менше, ніж потрібно. Якщо ложок не вистачило, це означає, що їх менше, ніж тарілок. Залишилася зайва вилка? Значить, вилок більше.
4
Вивчати математичні дії почніть зі складання. Дайте дитині один предмет - наприклад, кулька. Запитайте, скільки у нього кульок. А що буде, якщо ви купите ще один? Шариков стане два, і це більше, ніж один. Повторюйте цю вправу з різними предметами, щоб дитина зрозуміла, що вважати можна і кульки, і кубики, і машини, і морквини, і навіть кісточки на рахунках. На перших порах намагайтеся вибирати однакові предмети. Потім можна буде поставити запитання, скільки всього предметів знаходиться на столі. Але до цього моменту дитина повинна вже розуміти, просять його порахувати якісь конкретні речі чи предмети взагалі.
5
Дією, зворотним додаванню, є віднімання. Пояснювати його теж можна наочно. За столом сиділо п'ятеро людей, один пішов на роботу - скільки залишилося? Продовжуйте ігрові вправи з кубиками і ляльками.
6
Побудуйте з кубиків будиночки і поселите туди олов'яних солдатиків. Зробіть так, щоб одному солдатика будиночка не вистачило. Чому так вийшло? Бо солдатиків більше, ніж будиночків. Попросіть дитину порахувати ті й інші предмети.
7
Почніть вивчати цифри. Поясніть малюкові, що кількість будь-яких предметів позначається на листі певним значком. Дайте йому кілька однакових предметів, попросіть їх порахувати і покажіть, якою цифрою позначається це число. Потім дайте стільки ж інших предметів і теж попросіть порахувати. На картці буде один і той же значок, незважаючи на те, що в перший раз вважали солдатиків, а в другій - машинки. Покажіть малюкові, яким чином позначаються на листі знайомі йому знаки арифметичних дій. Запропонуйте самостійно скласти приклад. Наприклад, у дворі стояло п'ять машин, дві поїхали. Як це буде виглядати на картках? А якщо було п'ять морквин, а дві з них з'їв кролик - що вийде? Дитина повинна зрозуміти, що цифри можуть позначати будь-які предмети.
8
Множення найкраще пояснювати за допомогою знайомого вже дії додавання. Якщо у вас є два яблука, до них додали ще два, а потім ще - скільки вийде? Запитайте малюка, скільки разів ви брали по два яблука. Розкажіть, що якщо однакову кількість предметів взяти кілька разів, то порахувати їх можна значно швидше. Досить кількість яблук, яке було на самому початку, помножити на кількість разів, коли яблука додавали. При цьому найперший раз теж вважається.
9
Щоб пояснити розподіл, приготуйте таку кількість однакових предметів, яке можна розділити порівну на всіх членів сім'ї. Поняття "стільки ж" дитина вже знає. Запропонуйте йому порахувати предмети, а потім роздати їх усім членам родини так, щоб у всіх виявилося по дві цукерки або по чотири кульки.
10
Дошкільник може засвоїти і прості дроби. Для цього вам знадобиться кавун, яблуко, апельсин або ще що-небудь в цьому ж роді. У вас одне яблуко. Вас двоє, і кожен хоче, щоб йому скільки-небудь дісталося. Як вчинити, щоб нікому не було образливо? Можна розрізати яблуко на дві рівні частини, тоді всім дістанеться по половинці. Точно так само можна розділити його, щоб вистачило і татові, і бабусі.
Зверніть увагу
Помічено, що математику дуже швидко освоюють діти, які почали займатися музикою. Це відбувається тому, що у них підключається ще й слуховий аналізатор. Вони не тільки вважають долі такту, а й вчаться визначати їх на слух.
Корисна порада
У дитини раннього віку переважаючим є наочно-дієве мислення, у молодшого дошкільника - наочно-образне. До школи формується словесно-логічне. Навчання математики буде йти значно легше, якщо ви врахуєте вікові особливості малюка.