Як визначити здібності дитини.

У кожної дитини є задатки, але далеко не всім дітям вдається розвинути їх у здатності і обдарованість. Допомогти в цьому дитині повинні батьки, вчасно помітивши, до якого виду діяльності у їхнього малюка є схильності і тяга.
Інструкція
1
Зазвичай малюк починає проявляти здібності до якого-небудь заняття у віці 4-5 років. Правда, буває і так, що незвичайний талант можна побачити вже у трирічної дитини. Уважно придивіться до свого малюка: спостереження за ним допоможе вам визначити, які заняття йому більше подобаються. Головне - зрозумівши, до чого у дитини є схильність, врахуйте, що примус тільки збільшує неприйняття. Улюблене заняття має приносити задоволення і радість.
2
Художні здібності дитини, як правило, проявляються вже в 2-3 роки. Ви помітите, що улюблені заняття малюка - малювання, аплікація, ліплення. Поспостерігайте за ним: дитина зауважує більше квітів, ніж його однолітки, розрізняє їх відтінки, звертає увагу на деталі, предмети, що знаходяться на задньому плані.
3
Ваш малюк любить співати? Придивіться до нього, щоб не пропустити музичний талант дитини. Крім того, що він вміє відтворювати музику, почуту всього лише раз, малюк також здатний ритмічно рухатися. Він не фальшивить, коли співає, цікавиться музичними інструментами. Деякі такі діти із задоволенням наслідують відомим виконавцям.
4
Ваш малюк з раннього віку із задоволенням слухає і гортає книги, він рано навчився читати, швидко запам'ятовує і любить розповідати вірші. Поспостерігайте за ним: можливо, у вас росте майбутній актор чи письменник. У таких дітей багата уява і великий словниковий запас. Дитині подобається складати історії, він добре вміє висловлювати свої емоції і наслідувати героям казок або мультфільмів.
5
Зверніть увагу, що діти, обдаровані інтелектуально, володіють великими знаннями в різних областях або в якій-небудь одній. Їм подобається читати енциклопедії, вони здатні до глибокого аналізу, вміють критично ставитися до фактів. Як правило, такі діти швидко засвоюють новий матеріал і легко навчаються. Можливо, майбутнього вченого ви зможете розпізнати в своїй дитині, який цікавиться числами; легко концентрується; любить все рахувати; грати в настільні ігри; розбирати на частини іграшки, щоб подивитися їх пристрій. Йому подобається збирати пазли, розгадувати головоломки і ребуси.
6
Спортивна обдарованість виділяє дитини серед його однолітків спритністю, хорошою координацією рухів і фізичною формою. Якщо ваш малюк любить бігати, змагатися з приятелями, рано освоїв велосипед, в ньому просто вирує енергія, врахуйте, що це зовсім не означає, що йому не дано інтелекту. Просто найцікавіше для нього займатися спортом, отримувати задоволення від фізичної втоми.
Корисна порада
Якщо у вас є сумніви в будь-яких задатках дитини, зверніться за консультацією до психолога. Він допоможе визначити схильність до певних занять за допомогою спеціально розроблених тестів.
Вважається, що у дитини буде тим більше шансів успішно реалізувати свої здібності в подальшому, ніж раніше батьки зможуть визначити його нахили. Безумовно, здорово, якщо дитина, як Моцарт, з 5 років складає музику - тут все ясно. А як же це зробити, якщо талант малюка не лежить на поверхні?
Інструкція
1
У ранньому віці інтереси малюка тільки починають формуватися, тому розмова з дитиною про те, що йому подобається робити, а що ні, - мало що дасть. Визначити «гуманітарій» малюк чи «технар» теж дуже складно. Випадки, коли нахили були визначені у дошкільника, дуже рідкісні. У цей період більшості дітей подобається займатися найрізноманітнішими справами. Звичайно, можна говорити про музичну чи художньої обдарованості, артистичності, якщо ваша дитина добре співає або малює. Але, як правило, визначити схильність дитини до якогось виду діяльності можна не раніше того часу, коли дитяча психіка перейде в підліткову. А до цього намагайтеся розвивати свого малюка у всіх напрямках. Гармонійний розвиток дитини в подальшому допоможе вам визначити його нахили, а йому самому зробити правильний вибір.
2
Враховуючи вік малюка, максимально розширюйте коло його інтересів. Всі діти народжуються з потенційними задатками до будь-якого виду діяльності, тобто здатними до всього. Ваше завдання допомогти розвинутися цим здібностям. І тут не так важливо навчити малюка в три роки читати і рахувати. Цьому він і так навчиться. Йому необхідно базове, загальний розвиток. Як можна більше спілкуйтеся з малюком, водите його на екскурсії, в театр. Вивчайте його давати розгорнуті відповіді на питання, красиво говорити, переказувати. Читаючи йому казку, питайте, як би він сам вчинив на місці різних героїв. Всіляко заохочуйте творчі починання малюка. На стінах кімнати розвісьте листи ватману, щоб крихітка малював, ліпіть з пластиліну, будуйте пісочні замки на березі річки чи в пісочниці, збирайте різні конструктори.
3
Спостерігайте за тим, якими іграшками ваш малюк любить грати і за тим, як він з ними грає. Грайте в різні ігри і спостерігайте, яка з них йому більше подобається. Найчастіше грайте в рольові ігри. Розповідайте дитині про різні професії. Дайте можливість дитині уявити себе в грі учителем, лікарем, космонавтом і т.д. Влаштуйте для нього невелику пізнавальну екскурсію до себе на роботу. Придбайте для малюка різні ігри «Юний хімік», «Перукар», «Доктор», мікроскоп, набір дитячих музичних інструментів і т.п. Нехай це будуть ваші «стратегічні» покупки. Запишіть малюка в спортивну секцію за його вибором.
4
Коли малюк стане старше (в шкільному віці), спробуйте скласти для себе список, який допоможе визначити його здатності до різних видів діяльності. Наприклад, дитина схильний до занять науковою роботою: - багато читає, в тому числі науково-популярні видання; - точно і ясно вміє висловлювати свої думки; - добре засвоює абстрактні поняття; - точно може записати те, що чує, зафіксувати побачене; - намагається з'ясувати зміст і причини різних подій; - багато часу проводить за конструірованіем.Літературние здібності дитини виражаються в його умінні: - легко, послідовно будувати розповідь, розповідати про що-небудь; - розповідаючи, відкидати все незначне, залишаючи найголовніше; - привнести що- щось незвичайне, нове, розповідаючи про щось відомому і знайомому всім; - вибирати у своєму оповіданні слова, добре передають почуття і емоційний настрій героїв; - передавати важливі для розуміння події деталі; - писати вірші і расскази.Техніческіе здібності допомагають дитині: - з легкістю виконувати завдання з ручної праці; - розбиратися в механізмах і машинах, конструювати їх (авіамоделі, моделі поїздів, машин тощо.); - легко лагодити зламані прилади, старі деталі використовувати для створення нових іграшок, виробів, приладів; - малювати начерки і креслення і механізмов.Ребенок з інтелектуальними здібностями: - легко і швидко все схоплює на заняттях; - ясно міркує, чи не плутаючись в думках; - використовує свої знання на практиці в повсякденних ситуаціях; - може вловлювати зв'язок між причиною і наслідком, одним подією і іншим; - швидко, без спеціального заучування запам'ятовує прочитане і почуте; - має великий словниковий запас; - любить читати книги, які зазвичай цікавлять дітей на рік або два постарше; - може вирішувати складні, потребують розумового зусилля, завдання; - ставить багато запитань дорослим на різні теми; - пропонує несподівані рішення, відповіді, оригінально мисліт.Артістіческіе здібності виражаються у дитини: - у легкому входження в роль іншої людини; - розумінні і можливості добре розіграти яку-небудь драматичну ситуацію, конфлікт; - в точній передачі почуттів та емоцій через жести, міміку, рухи; - в прагненні викликати у своїх слухачів емоційні реакції, коли він чимось розповідає з увлеченіем.Безусловно, ви зможете доповнити цей далеко не повний перелік всіх особливостей поведінки вашої дитини.
Корисна порада
По можливості відвідуйте з дитиною різні гуртки, студії - дайте йому спробувати різні заняття. Можливо, те, яке йому сподобається більше інших - його покликання.