Як визначити напрям індукції.

Індукція виникає в провіднику при перетині силових ліній поля, якщо його переміщати в магнітному полі. Індукція характеризується напрямом, який можна визначити за встановленими правилами.
Вам знадобиться
  • - провідник з струмом в магнітному полі;
  • - свердлик або гвинт;
  • - соленоїд зі струмом в магнітному полі;
Інструкція
1
Щоб дізнатися напрям індукції, слід скористатися одним з двох правил: правилом буравчика або правилом правої руки. Перше використовується в основному для прямого дроти, в якому тече струм. Правило правої руки застосовують для котушки або соленоїда, питомого струмом.
2
Правило гвинта каже: Якщо напрямок буравчика або гвинта, що рухається поступально, таке ж як струм в проводі, то поворот ручки буравчика показує напрямок індукції.
3
Щоб дізнатися напрям індукції за правилом буравчика, визначте полярність дроти. Ток завжди тече від позитивного полюса до негативного. Розташуйте свердлик або гвинт уздовж дроту із струмом: носик буравчика повинен дивитися на негативний полюс, а рукоятка в сторону позитивного. Почніть обертати буравчик або гвинт як би закручуючи його, тобто за годинниковою стрілкою. Виникаюча індукція має вигляд замкнутих кіл навколо питомого струмом дроти. Напрямок індукції буде співпадати з напрямом обертання рукоятки буравчика або капелюшки гвинта.
4
Правило правої руки каже: Якщо взяти котушку або соленоїд в долоню правої руки, щоб чотири пальці лежали у напрямку течії струму в витках, то великий палець, відставлений в бік, вкаже напрямок індукції.
5
Щоб визначити напрямок індукції, використовуючи правило правої руки, необхідно взяти соленоїд або котушку з струмом так, щоб долоня лежала на позитивному полюсі, а чотири пальці руки по напрямку струму в витках: мізинець ближче до плюса, а вказівний палець до мінуса. Відставте великий палець в бік (як би показуючи жест «клас»). Напрямок великого пальця буде вказувати на напрямок індукції.
Зверніть увагу
Якщо напрямок струму в провіднику поміняти, тоді свердлик слід викручувати, тобто обертати його проти годинникової стрілки. Напрямок індукції також буде співпадати з напрямом обертання рукоятки буравчика.
Корисна порада
Ви можете визначити напрямок індукції подумки представляючи собі обертання буравчика або гвинта. Не обов'язково мати його під рукою.