Як грамотно звільнити.

Роботодавець, відповідно до ТК РФ, має право звільнити співробітника по ряду причин. Список цей імперативний, ви не можете його самовільно доповнити який або причиною, не зазначеної там. Крім того, закон не дозволяє роботодавцям звільняти певні категорії осіб в односторонньому порядку. Виняток - ліквідація організації. Тому щоб звільнити співробітника грамотно, вам потрібно дещо знати і враховувати.
Інструкція
1
Ви можете звільнити співробітника, якщо той не відповідає посаді, займаній ним, не пройшов атестацію, неодноразово не виконувати своїх прямих обов'язків, здійснював інші грубі порушення. Також можливе звільнити людину за прогул, тобто відсутність на робочому місці протягом цілого робочого дня або більше 4 годин підряд, у зв'язку зі зміною власника підприємства, а також, якщо ви як роботодавець припиняєте свою діяльність. Це, звичайно, далеко не повний список. Повний перелік вичерпний, а регламентується він статтею №81 ТК РФ.
2
Вирішивши звільнити співробітника за власною ініціативою, завчасно йому про це дайте знати. Складіть наказ, де потрібно вказати підставу звільнення, а також дату, поставити печатку підприємства і розписатися. Ознайомте працівника з документом, запропонуйте розписатися в ньому. Не забудьте ще зробити копію наказу - працівник забере її собі. Якщо він відмовиться підписувати документ, складіть відповідний акт, а потім прикладіть його до наказу або нижче своєї ж підписи поставте на документі запис про це.
3
Останній день роботи звільненого співробітника - це день видання наказу про звільнення. Ви одночасно повинні повернути йому трудову книжку разом з документами з особистої справи. У трудовій книжці повинна бути відповідний запис, із зазначенням норми закону, підстави звільнення, а також поставленої підписом керівника підприємства.
4
Якщо ж співробітник з власної ініціативи звільняється, він повинен довести до відома керівництво як мінімум за 2 тижні до планованого дня звільнення. За цей період часу керівництво підбере йому заміну, а також оформить необхідні документи по звільненню.
5
Буває, що працівник, якого хочуть звільнити, перебуває на лікарняному. У цій ситуації роботодавець не може за своєю ініціативою звільнити людину, поки той не повернеться в стрій. Однак якщо співробітник сам бажає звільнитися, тоді це можна буде здійснити.
6
Дотримуйтесь порядок звільнення. Попросіть заздалегідь, щоб працівник написав пояснювальну записку, де потрібно вказати обґрунтування порушення ТК. У разі відмови працівником скласти даний документ складіть акт у присутності хоча б двох свідків, потім разом з ними розпишіться в ньому і прикладіть до наказу про звільнення. Звільнення можна проводити в кілька кроків. Наприклад, спочатку ви виносите співробітнику зауваження, потім розкажете догану, після чого сувору догану. Підсумком буде заява про невідповідність працівником займаної ним посади. Після цього вже можна розірвати трудові відносини в односторонньому порядку.