Як почати дослідницьку роботу.

Зіткнувшись з незрозумілим явищем, людина прагне дізнатися про нього якомога більше. Він намагається з'ясувати, що відбувається і чому, задає питання і шукає на них відповіді. Дослідження - це і є науковий метод, що дозволяє розглянути якийсь об'єкт з усіх боків. Результатом такого вивчення може стати дослідницька робота.
Вам знадобиться
  • - об'єкт вивчення;
  • - література з проблеми;
  • - результати спостережень і експериментів;
  • - комп'ютер з текстовим редактором.
Інструкція
1
Будь дослідна робота починається з постановки проблеми. У природничих науках поштовхом до вивчення зазвичай є якесь невідоме природне явище. Воно і буде об'єктом дослідження, а його всебічне вивчення - метою. У соціально-гуманітарній сфері дослідник зазвичай сам визначає цілі та завдання своєї роботи. Відповідайте собі на питання, навіщо потрібно дане дослідження.
2
Сформулюйте тему. Вона може стати і назвою вашої дослідницької роботи. Тема повинна точно відображати суть дослідження. З назви потенційний читач повинен дізнатися про те, що саме ви вивчали. Загальні назви, на кшталт «Жива старовина» або «Картопля» в даному випадку не підходять. Краще назвати роботу «Життя і побут працівників такого-то заводу в роки першої світової війни». У другому випадку можна розповісти, наприклад, про переваги сортів картоплі, які нещодавно з'явилися у вашій місцевості.
3
Оберіть методи дослідження. Напишіть, яким способом ви будете збирати дані й аналізувати їх. В методологію входить у тому числі і вивчення робіт попередників. Знайдіть літературу і джерела з теми. Постарайтеся, щоб список робіт був максимально повним. Проаналізуйте їх. Сформулюйте, з чим ви згодні, а що викликає ваші заперечення і чому. Можливо, що вже існує наукова гіпотеза, що пояснює дане явище. Ваше завдання - підтвердити її чи спростувати. Ви можете також висловити свою гіпотезу. Вона повинна бути обґрунтованою.
4
Визначте, якою має бути практична частина вашого дослідження. Це може бути, наприклад, експеримент, збір та аналіз даних. Виберіть форму, в якій ви це представите.
5
Писати дослідницьку роботу почніть з введення. Сформулюйте тему, мету, завдання, методологію. Уточніть, чому ви вирішили провести ті чи інші експерименти. Не забудьте вказати, що науковий світогляд воліє наочні і переконливі експерименти бездоказовим теоретичним висловлювань. Якщо у вашій роботі використовуються дані, які неможливо перевірити експериментально, обов'язково про це скажіть. Такі дані називаються міфами або міфологемами. Їх краще уникати, якщо вони самі не є об'єктами дослідження.