Як визначити розумовий розвиток дитини. Як можна визначити чи є у дитини розумові відхилення.

Кожна дитина розвивається у своєму власному темпі. Він може в чомусь випереджати однолітків, а в чомусь і відставати. Батькам важливо знати, наскільки розумовий розвиток дитини відповідає середньостатистичним показникам для його віку. Незначні відхилення можна поправити навіть без звернення до психолога або фахівця в галузі корекційної педагогіки.
Вам знадобиться
  • - середньостатистичні показники розумового розвитку дітей даного віку:
  • - дані спостережень за дитиною;
  • - іграшки та предмети домашнього вжитку або картинки з їх зображеннями.
Інструкція
1
Щоб визначити, наскільки розумовий розвиток вашої дитини відповідає нормі для даного віку, необхідно мати середньостатистичні дані. Вам допоможе, наприклад, Програма виховання в дитячому садку. Там сказано, що повинен знати і вміти дитина в кожній віковій групі. Саме цими даними оперують вихователі та психологи, коли проводять діагностику. Врахуйте, що у розумового розвитку є три складові частини - емоційна, мовна та логічна. Так чи інша може бути переважаючою.
2
Розумовий розвиток дитини до року можна визначити, систематично за ним спостерігаючи. Чи виявляє малюк інтерес до навколишнього світу? Чи реагує він на подразники? Чи розрізняє близьких родичів? Називайте піврічній дитині знайомі предмети і просите показати. Перевірте відповідність мовного розвитку малюка його віку. Але якщо дитина не поспішає почати розмовляти, не хвилюйтеся. Це ще не означає затримки мовного розвитку. Якщо однорічний малюк з цікавістю ставиться до навколишнього світу, досліджує все, що потрапляє в руки і замість слів використовує знаки - все нормально.
3
Діагностика розумового розвитку дітей раннього та дошкільного віку проводиться за кількома напрямками. Перевірте знання дитини про нього самого і про навколишній світ. Півторарічний малюк повинен знати своє ім'я та відкликатися на нього. У три роки він вже знає своє прізвище, а в чотири - ім'я, прізвище та належність до певної статі. Дитина в п'ять років повинен знати адресу, вміти визначати час року і доби. У шість років він повинен вже орієнтуватися по годинах, знати дні тижня і місяці, а про себе вміти скласти зв'язну розповідь. Ця розповідь включає не тільки анкетні дані, а й захоплення, гуртки, де він займається і т. Д.
4
Визначте, наскільки тямущий ваша дитина. У різному віці переважають різні типи мислення. Майже у всіх молодших дошкільнят основним є наочно-образне і наочно-дієве типи. Дитина ще не може самостійно встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Не хвилюйтеся, якщо він зіткнувшись із завданням, схожою на попередню, не зможе відразу її вирішити, а почне експериментувати. Малюк ще тільки освоює методи дослідження. Старший дошкільник повинен вже передбачити, що вийде, якщо він зробить певні дії. Трирічна дитина одягає куртку просто тому, що її одягає мама. Шестирічний повинен пояснити, що на вулиці холодно, тому потрібно одягнутися тепліше.
5
Перевірте, наскільки ваш малюк вміє узагальнювати предмети або явища. У чотири роки у нього повинні вже бути сформовані найпростіші узагальнюючі поняття - «посуд», «меблі», «одяг». Створіть ігрову ситуацію. Складіть в купу різні предмети побуту і запропонуйте дитині їх розсортувати. Старшому дошкільнику доступні більш складні узагальнення. Наприклад, він може розкласти посуд за призначенням, відокремивши ту, в якій готують, від чашок і тарілок. Ваше завдання - визначити, наскільки дитина вміє виділяти суттєві ознаки. Якщо в молодшому дошкільному віці він ще має право на подібні помилки, то у дитини предшкольного віку помилки в класифікації вже можуть бути симптомом психічного захворювання. Якщо він постійно помиляється і виділяє без спеціального завдання несуттєві ознаки як основні, покажіть його психіатра.
6
Чи може ваша дитина сконцентрувати увагу? Пам'ятайте, що дошкільник не в змозі одночасно утримувати в сфері уваги багато предметів. Зазвичай їх кількість розраховується за формулою «вік мінус один». Тобто дитина одночасно спостерігає за кількома предметами, якщо їх кількість на один менше, ніж років самому малюкові. Врахуйте це при створенні ігрових ситуацій. Наприклад, покажіть чотирирічному малюкові 3 предмета в певній послідовності. Приберіть предмети і запропонуйте дитині їх назвати в тому ж порядку.
7
У старшого дошкільника концентрацію уваги можна перевірити, запропонувавши йому знайти в кімнаті предмети за певними ознаками. Наприклад, це можуть бути великі кола, маленькі трикутники, зелені квадрати і т. П. Дитина повинна утримувати в сфері уваги обидва ознаки.
8
Дізнайтеся, чи розуміє дитина, навіщо потрібні ті чи інші предмети. У молодшого дошкільника набір повинен бути найпростішим - стіл, стілець, чашка, куртка. Він може відповісти односкладово. Стілець потрібен, щоб на ньому сидіти. Набір предметів для діагностики індуктивного мислення старшого дошкільника досить великий. Дитина вже знає про навколишній світ досить багато і вміє встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Запитати можна про все, що оточує дитину. Можна провести експеримент, показавши в магазині невідомий предмет і запитавши, для чого він може бути призначений. Поспостерігайте, чи виділить дитина істотні ознаки і чи зуміє їх пов'язати з передбачуваними діями.
9
Важливим показником є математичне мислення. Трирічна дитина повинна вміти відрізняти найбільш яскраві геометричні форми - коло і квадрат, кубик і цеглинка. Він може зрозуміти, де один предмет, а де - багато. Якщо малюка поступово вчать рахувати, то до чотирьох років він повинен вміти порахувати до трьох. Старший дошкільник знає основні геометричні фігури і тіла, вміє рахувати до десяти і виконувати основні математичні дії.