Як навчати грі на фортепіано. Як грати на фортепіано.

При навчанні грі на фортепіано треба вміти розділити творчий і ремісничий підхід. Обов'язково зуміти пояснити учневі, що музика вимагає не тільки вміння бігати пальцями по клавішах і розуміти нотну грамоту, а й старанності, терпіння і регулярних занять. Починати навчати грі на фортепіано найкраще з самих азів.
Вам знадобиться
  • - фортепіано;
  • - ноти для початківців;
  • - нотний зошит;
  • - олівець.
Інструкція
1
Дізнайтеся рівень підготовки прийшов учня. Уточніть, чи знає він нотну грамоту, які позначення в листі йому вже знайомі. Перевірити це найкраще на звичайній гамі «до-мажор», написаної нотами різної тривалості з правильно оформленою нотної рядком (позначити її кінець/початок, поставити ключ і розмір). Будьте готові до того, що маленькі діти в перший раз побачать представлені вами «значки». У такому випадку, перший урок необхідно присвятити розповіді про нотному стані, нотах і різних умовних позначеннях.
2
Обов'язково відразу показуйте ноти на клавішах фортепіано. Таким чином, в учня буде формуватися наочна зв'язок, і запам'ятовування пройде на більш якісному рівні. Відразу зафіксуйте правильну посадку за інструментом. Зверніть увагу на те, як повинні розташовуватися ноги, як тримати спину, як ділиться клавіатура фортепіано на праву і ліву руку.
3
Початок навчання повинно проводитися на гамах. На них же йде і постановка руки виконавця. На цей момент зверніть особливу увагу. Рука не повинна «плазом» лежати на клавішах, вона повинна бути розслабленою і зібраної одночасно, дотики до клавіш повинні бути легкими.
4
Щоб відпрацювати правильну постановку руки, використовуйте різні вправи. Наприклад, «викидання хусточки». У праву руку береться носовичок і учень легко відпускає його на підлогу, запам'ятовуючи положення долоні під час визволення хусточки з пальців. Те ж саме проробляє і ліва рука. Коли відбудеться «викид», поставте долоню учня на клавіші, показавши йому її робочий стан.
5
При навчанні грі на фортепіано зверніть особливу увагу на використання «правильних» пальців. Звичайно, багато залежить і від фізіологічного будови учня, тому надалі, при виконанні більш складних п'єс, допомагайте йому підбирати постановку руки. Але гами граються з використанням «стандартних» пальців, зафіксованих віковою традицією. Обов'язково покажіть це учневі, пояснивши, що граючи «одним пальцем», великих успіхів у навчанні грі на фортепіано він не доб'ється.
6
Обов'язково давайте домашнє завдання, починаючи з самого першого уроку. Спершу це може бути просте повторення і закріплення пройденого матеріалу. Але досить швидко переходите на те, щоб учень прагнув сам дізнаватися щось нове. Постачайте його творами для початкового етапу, які він зможе сам розібрати і навчитися виконувати. Кожен раз перевіряйте виконання домашнього завдання на самому початку уроку (після обов'язкової розминки рук), виправляйте помилки і хваліть учня за виконану роботу. Перехід до більш складних творів виконуйте в залежності від темпів і успішності навчання грі на фортепіано.
Корисна порада
Щоб інтерес учня до занять не пропадав, обов'язково покажіть йому своїм прикладом, яких успіхів він може домогтися. Наприклад, виконаєте йому його улюблену сучасну мелодію, викликавши в ньому бажання самому повторити її.