Як визначити щільність грунту.

При виробництві будівельних робіт необхідно враховувати щільність грунту, що лежить в основі споруди. Допустимі показники щільності вказуються в проектній документації і залежать від виду грунту. Характеристики покриття слід враховувати також при виборі відповідного інструменту, за допомогою якого зводяться різноманітні земляні споруди. Методи оцінки щільності поділяються по простоті і надійності.
Вам знадобиться
  • - ріжуче кільце;
  • - ніж;
  • - молот;
  • - ваги;
  • - сушильну шафу;
  • - лопата;
  • - мірний посуд;
  • - ударник-щільномір.
Інструкція
1
Для більшості грунтів, крім розпливчастих і сипучих, використовуйте найпростіший спосіб визначення щільності - метод ріжучого кільця.
2
У місці проведення проби розчистите поверхню землі на кілька сантиметрів. Встановіть ріжуче кільце об'ємом 50 см3. Рукою або постукуванням молота вдавите кільце в грунт.
3
За допомогою ножа виріжте кільце з пробою ґрунту. Зачистіть грунт врівень з нижнім і верхнім зрізами ріжучого кільця.
4
Проведіть зважування маси вологого грунту. Після цього просушіть пробу в сушильній шафі і зважуванням визначте масу сухого грунту.
5
Для визначення щільності ґрунту використовуйте формули: Pв = (P1 - P2)/V; Pсх = Pв/(1 + 0,01 * W); гдеPв - природна щільність грунту, г/см3; Pсх - щільність сухого ґрунту, г/см3; P1 - маса ґрунту до сушки разом з кільцем, г; P2 - маса кільця, г; V - внутрішній об'єм ріжучого кільця, см3; W - вологість ґрунту,%.
6
Для грунтів з підвищеною сипучістю або мають кам'янисті включення використовуйте так званий метод шурфіков. Він застосовується у всіх випадках, коли ріжучим кільцем зняти пробу не представляється можливим.
7
У місці визначення щільності ґрунту виройте невеликої шурфік (вертикальний пробний розкоп). Обраний грунт зберіть в тару і зважте.
8
Над шурфіком встановіть жерстяної конус з мірним посудиною. Тепер засипте шурфік і конус сухим піском і визначте обсяг шурфіка. Для обчислення щільності ґрунту використовуйте наведені вище формули. Недолік способу - невисока точність.
9
При використанні методу пенетрации здійсните забивання в грунт спеціального стрижня (штампа) за допомогою механічного молота. При цьому вважайте число ударів, необхідних для поглиблення стрижня на глибину 10 см. Щільність грунту визначте за спеціальною таблицею, що відбиває залежність між кількістю ударів, витрачених на занурення штампа і характеристиками грунту.