Як визначити магнітне поле.

Магнітне поле не сприймається органами чуття людини. Для його виявлення можна користуватися різними механічними і електричними пристосуваннями і приладами. Деякі з них також дозволяють визначати полярність поля і форму його силових ліній.
Вам знадобиться
  • - скріпка або цвях;
  • - магніт;
  • - посудину з маслом і частинками оксиду заліза;
  • - датчик Холла;
  • - котушка;
  • - джерело живлення;
  • - гальванометр.
Інструкція
1
Найпростішим пристосуванням для виявлення магнітного поля є будь-який невеликий сталевий предмет: цвях, скріпка, тощо. Виняток становлять прилади, виготовлені з немагнітних сортів нержавіючої сталі. У присутності поля такий предмет буде притягатися до його джерела. Врахуйте, що визначити за допомогою такого пристосування полярність поля можна. Пов'язано це з тим, що магнитомягкие феромагнітні матеріали в присутності поля перемагнічуватися у протилежній полярності. Саме тому вони притягуються до будь полюсів магнітів.
2
Якщо потрібно визначити не тільки наявність магнітного поля, але і його полярність, використовуйте магніт. Його сила повинна бути приблизно такою ж, як сила джерела шуканого поля. При недотриманні цієї умови перемагнічуватися з протилежного полярністю буде або це джерело, або сам магніт. Недоліком магніту є його здатність притягуватися і до тих феромагнітним предметам, котрі не намагнічені. Тому спочатку підносите до передбачуваного джерелу поля ненамагнічений сталевий предмет, і лише потім магніт. При визначенні полярності поля враховуйте той факт, що однакові полюси відштовхується, а різні - притягуються. У забарвленого магніту північний полюс зазвичай маркований червоним кольором. Біля джерела змінного магнітного поля магніт коливатиметься з частотою його зміни, а сталевий предмет - з подвоєною частотою.
3
Для визначення форми силових ліній магнітного поля використовуйте прозорий посудину з рідким маслом, в якому знаходяться частинки оксиду заліза (іржі). При піднесенні до магніту або електромагніту частки в посудині вишикуються паралельно силовим лініям.
4
До електричних приладів для визначення наявності магнітного поля відносяться котушка і датчик Холла. Перша реагує тільки на змінні поля, а щоб знайти з її допомогою постійне, переміщайте її в просторі. Датчик Холла реагує на будь-які поля. Для його використання подайте харчування на призначені для цього висновки, дотримуючись полярності. Напруга живлення зазначено в паспорті до приладу. Інформацію про наявність поля знімайте з сигнальних висновків. Пам'ятайте, що одні датчики Холла є лінійними, а інші - дискретними. Другі реагують на вплив стрибкоподібно, не дозволяючи визначити його інтенсивність.
Зверніть увагу
Чи не експериментуйте з сильними джерелами магнітних полів - під їх дією предмети можуть прийти в рух і заподіяти травму. Обережно поводьтеся з електричним та електронним обладнанням.