Як визначити напрям лінії індукції.

Під лініями індукції розуміють силові лінії магнітного поля. Для того щоб отримати інформацію про цей вид матерії, недостатньо знати абсолютну величину індукції, потрібно знати і її напрямок. Напрямок ліній індукції можна знайти за допомогою спеціальних приладів або користуючись правилами.
Вам знадобиться
  • - прямий і кругової провідник;
  • - джерело постійного струму;
  • - постійний магніт.
Інструкція
1
Підключіть до джерела постійного струму прямої провідник. Якщо по ньому тече струм, він оточений магнітним полем, силові лінії якого являють собою концентричні кола. Визначте напрям силових ліній, скориставшись правилом правого буравчика. Правим буравчиком називається гвинт, що просувається вперед при обертанні в праву сторону (за годинниковою стрілкою).
2
Визначте напрям струму в провіднику, враховуючи, що він протікає від позитивного полюса джерела до негативного. Шток гвинта розташуйте паралельно провіднику. Починайте обертати його так, щоб шток почав рухатися в напрямку струму. В цьому випадку напрямок обертання рукоятки покаже напрям ліній індукції магнітного поля.
3
Знайдіть напрямок силових ліній індукції витка зі струмом. Для цього використовуйте той же правило правого буравчика. Буравчик розташуйте таким чином, щоб рукоятка оберталася в напрямку протікання струму. В цьому випадку рух штока буравчика покаже напрям ліній індукції. Наприклад, якщо струм протікає у витку за годинниковою стрілкою, то лінії магнітної індукції будуть перпендикулярні площині витка і будуть йти у його площину.
4
Якщо провідник рухається в зовнішньому однорідному магнітному полі, визначте його напрямок, користуючись правилом лівої руки. Для цього розташуйте ліву руку так, щоб чотири пальці показували напрям струму, а відставлений великий палець, напрямок руху провідника. Тоді лінії індукції однорідного магнітного поля входитимуть в долоню лівої руки.
5
Знайдіть напрямок ліній магнітної індукції постійного магніту. Для цього визначте, де розташовані його північний і південний полюси. Лінії магнітної індукції спрямовані від північного до південного полюса поза магніту і від південного полюса до північного всередині постійного магніту.