Як зупинити реактор.

У квітні 1986 року в Чорнобилі було заплановано провести зупинку четвертого реактора. Зупинка теплового обладнання - це справа повільне, а у енергетиків з Чорнобильською АЕС на це часу не було. Що сталося далі, знають усі.
Інструкція
1
Прискорена зупинка реактора на Чорнобильській АЕС призвела до вибуху. Що ж потрібно зробити, щоб подібний варіант розвитку подій був неможливий?
2
Водяне уповільнення в ядерних реакторах не повинно довести в принципі до плавлення оболонки тепловиділяючих елементів (ТВЕЛ). Плавляться вони при температурі 1800оС, вода на той час вже випарується, реакція, затихне і уповільнення припиниться. Настільки ж безпечні і енергоблоки, в яких тепло отримують на швидких нейтронах. Найбільш небезпечні РБМК, розроблені ще в Радянському Союзі.
3
Контроль над ядерною реакцією здійснюють за допомогою стрижнів з нейтронпоглощающіх сплавів, які занурені в графіт. Піднімаючи стрижні, реакцію прискорюють, опускаючи - уповільнюють. Зараз більшість атомних станцій працює зі стрижнями не з графіту, а з реакторної конструкційної сталі.
4
Суть зупинки ядерних реакцій в енергоблоці полягає в опусканні графітових стрижнів, які активно поглинають нейтрони в активній зоні. Якщо опускати стрижні занадто швидко, кількість поглинача в реакторі зростає, відповідно, реакція починає розганятися дуже інтенсивно, хоча здавалося б, повинно відбуватися зворотне. Як результат - реактор може розігрітися настільки, що графітові стрижні деформуються, їх заклинить, і велика їх частина в активну зону просто не потрапить. Результатом такого швидкого розігріву стає неконтрольована ядерна реакція і тепловий вибух.
5
В даний час неможливо одночасно витягнути з реактора небезпечну кількість графітових стрижнів на небезпечне ж відстань. Блокування включаються автоматично і їх неможливо відключити з пульта керування. Для ремонту стрижні витягують тільки по одному. З цієї причини зупиняти реактор тепер не потрібно.
6
Аварійна автоматика в ядерних реакторах може бути тепер відключена тільки в результаті направленого вибуху. Але в цьому випадку стрижні відразу будуть до упору занурені в реактор. Навіть якщо щось і деформується, висмикнути реактор буде не реально.
7
Процес зупинки реактора триває від двох до п'яти років. Коли обладнання буде переведено в ядерно-безпечний стан, його демонтують і відправляють на консервацію.
Зверніть увагу
Ядерні реакції в ТВЕЛ навіть після повної зупинки реактора і його консервації можуть йти ще сотні років.