Як визначити кут падіння сонячних променів.

В одній і тій же географічній точці в різний час доби сонячні промені падають на землю під різними кутами. Обчисливши цей кут і знаючи географічні координати, можна точно обчислити астрономічний час. Можливо і зворотну дію. За допомогою хронометра, що показує точний астрономічний час, можна виконати географічну прив'язку точки.
Вам знадобиться
  • - гномон;
  • - лінійка;
  • - горизонтальна поверхня;
  • - рідинний рівень для встановлення горизонтальної поверхні;
  • - калькулятор;
  • - таблиці тангенсів і котангенсів.
Інструкція
1
Знайдіть строго горизонтальну поверхню. Проконтролюйте її за допомогою рівня. Можна використовувати як бульбашковий, так і електронний прилад. Якщо ви користуєтеся рідинним рівнем, пухирець повинен знаходитися строго в центрі. Для зручності подальшої роботи закріпіть на поверхні аркуш паперу. Найкраще в даному випадку використовувати міліметрівку. В якості горизонтальної поверхні можна взяти аркуш товстої міцної фанери. На ній не повинно бути западин і горбів.
2
Намалюйте на міліметрівці точку або хрест. Встановіть гномон вертикально так, щоб його вісь збігалася з вашої меткой..Гномоном називається встановлений строго вертикально стержень або жердина. Його вершина має форму гострого конуса.
3
У точці закінчення тіні гномона поставте другу точку. Позначте її як точку А, а першу - як точку С. Висота гномона вам має бути відома з достатньою точністю. Чим крупніше гномон, тим точніше вийде результат.
4
Виміряйте відстань від точки А до точки З будь-яким доступним вам способом. Зверніть увагу на те, щоб одиниці вимірювання були тими ж, що і висота гномона. Якщо є необхідність, переведіть в найбільш зручні одиниці.
5
На окремому аркуші паперу зробіть креслення, використовуючи отримані дані. На кресленні повинен вийти прямокутний трикутник, у якого прямий кут С - місце установки гномона, катет СА - довжина тіні, а катет СВ - висота гномона.
6
Обчисліть кут А за допомогою тангенса або котангенса, використовуючи формулу tgА = НД/АС. Знаючи тангенс, визначте власне кут.
7
Отриманий кут є кутом між горизонтальною поверхнею і сонячним променем. Кутом падіння називається кут між перпендикуляром, опущеним на поверхню, і променем. Тобто він дорівнює 90? - А.
Зверніть увагу
Отриманий кут є кутом між горизонтальною поверхнею і сонячним променем. Кутом падіння називається кут між перпендикуляром, опущеним на поверхню, і променем. Тобто він дорівнює 90? - А.