Як визначити водоносний шар. видобуток води в глинистих ґрунтах водоносний пласт.

Перед тим як почати буріння свердловини для отримання води, потрібно провести розрахунки по визначенню водоносного шару. Далеко на кожна свердловина може бути водоносній, на допомогу до вас прийдуть аерознімки, топографічні карти, геологічні звіти. Найкраще запросити фахівців, особливо в посушливій місцевості, але приблизно визначити водоносний шар можна і самостійно.
Вам знадобиться
  • - аерознімки;
  • - інформація про сусідні свердловинах і колодязях;
  • - спостереження за довкіллям;
  • - топографічні карти;
  • - геологічні звіти.
Інструкція
1
Найпростіший спосіб дізнатися інформацію про водоносному шарі - поговоріть з сусідами і місцевими жителями. Огляньте всі довколишні криниці та свердловини, заміряйте глибину залягання в них води. Поцікавтеся про якість і кількість видобутої води. Щоб нова свердловина була найбільш продуктивна, вона повинна бути розташована якомога далі від існуючих колодязів.
2
Щоб дізнатися, скільки води може дати вам водоносний шар, оцініть якість грунту в ньому. Гальковий і піщаний грунт зазвичай містять багато води, причому чим товще шар і вище зернистість грунту, тим продуктивніше водоносний пласт. Глинистий і мулистий грунти не так ефективні, краще викопати більш широкий колодязь. Якщо навколо вапняк, кварц, пісковик - вибирайте місця з розломами і вивітрилися частинами гірської породи, там міститься найбільша кількість води.
3
Зверніть увагу на наявність рослинності, особливо в посушливій місцевості. Кращі індикатори води - багаторічні очеретяні рослини, чагарники, широколисті дерева (наприклад, верба і кедр). Також показник наявності води - скупчення мурашників. А ось на однорічні трави і папороті дивитися не варто.
4
Хороші водоносні шари розташовані недалеко від поверхневих вод. Огляньте карту місцевості - якщо поруч розташовується русло річки (навіть якщо вона наповнюється водою лише раз в 5-10 років), в 15-20 метрах, швидше за все, буде прекрасний водоносний шар.
5
Пошукайте стежки тварин, які ведуть до водопою, джерела і ключі. Трохи вище таких місць можна пробурити дуже продуктивну свердловину.
6
Якщо є можливість, вивчіть конфігурацію гідрографічної мережі. Прямокутна конфігурація, з розломами осадових порід - найкраще місце для буріння свердловини. В складчастих породах, із заплутаною хвилястою структурою водоносний пласт знайти складніше - він може виявитися на вершині геологічної складки. В щільних кристалічних породах нередка гілкується система дренажу.
7
Подивіться аерографічні знімки поверхні. Як правило, водоносний пласт повторює обриси поверхні землі. Про його наявність можуть говорити різкі зміни і пологі прямолінійні пониження в низинному рельєфі.