Як визначити ацетат натрію.

Ацетат натрію має хімічну формулу CH3COONa. Являє собою кристалічне, вельми гігроскопічна речовина. Широко використовується у текстильній та шкіряній промисловості для очищення стічних вод від сірчаної кислоти, а також при виробництві деяких видів гуми. Може застосовуватися також в якості компонентів буферних розчинів і як харчова добавка.
Вам знадобиться
  • - тонка скляна паличка або піпетка;
  • - спиртова або газовий пальник;
  • - металевий пінцет або ложечка;
  • - сірчана кислота;
  • - сіль тривалентного заліза.
Інструкція
1
Подивіться на формулу речовини. Воно утворене двома іонами: лужного металу натрію (Na ^ +) і кислотного ацетат-залишку (СН3СОО ^ -). Отже, для того щоб стверджувати, що досліджувана речовина є саме ацетатом натрію, треба провести якісні реакції, характерні для цих двох іонів.
2
Припустимо, досліджувана речовина знаходиться у вигляді розчину. Умочіть в нього кінчик тонкої скляної палички або піпетки. Швидко внесіть кінчик в полум'я спиртової або газового пальника. Якщо ви тут же побачите яскравий «язичок» жовтого полум'я, це означає, що в досліджуваній речовині є натрій. Будь-який інший колір означає, що або натрію там взагалі немає, або він міститься тільки у вигляді домішок (в дуже незначних кількостях).
3
Якщо ж речовина була в сухому (кристалічному) вигляді, можна взяти металевим пінцетом кілька кристаликів або, в крайньому випадку, набрати трохи речовини на самий кінчик шпателя (металевої ложечки) і теж внести у полум'я. Результат повинен бути таким же.
4
А як визначити ацетат-іон? Існує кілька досить простих якісних реакцій. Прилейте до розчину речовини трохи сірчаної кислоти. Для прискорення реакції, злегка підігрійте пробірку на полум'ї спиртівки. Обережно понюхайте. Запам'ятайте, що не можна нюхати безпосередньо вміст пробірки, треба як би «гнати» до себе повітря рухами руки над її зрізом. Якщо це був ацетат натрію, ви повинні відчути характерний запах оцту. Справа в тому, що сірчана кислота, як набагато більш сильна, витісняє слабку оцтову кислоту з її солі: H2SO4 + 2CH3COONa = Na2SO4 + 2CH3COOH.
5
Прил до розчину речовини будь-яку розчинну сіль тривалентного заліза (наприклад, FeCl3). Якщо там містився ацетат-іон, розчин відразу прийме червоно-коричневе забарвлення. При подальшому нагріванні через події гідролізу випаде темно-бурий осад гідроксиду заліза Fe (OH) 3. Якщо ви здійснили ці якісні реакції, і вони привели до вищеописаних результатами, значить, досліджувана сіль - ацетат натрію.