Як знайти температуру кипіння.

За температурі кипіння рідини можна судити про її чистоту. Зміст домішок або розчинених речовин зазвичай знижує точку закипання. У лабораторії цей параметр можна визначити дослідним шляхом, щоб попередньо оцінити доброякісність потрібної рідини.
Вам знадобиться
  • - круглодонная колба з широким горлом;
  • - гумова пробка з двома отворами;
  • - зігнута скляна трубка для відводу пара;
  • - термометр;
  • - нагрівальний прилад.
Інструкція
1
В круглодонную колбу ємністю не менше 50 мл налийте досліджувану рідину, для якої потрібно визначити температуру кипіння. Кількість рідини в колбі не повинно перевищувати 1/4 її об'єму.
2
Заткніть колбу пробкою і закріпіть на штативі за горлечко. При цьому не затискайте занадто сильно лапку, щоб колба не тріснув. В один отвір в пробці вставте скляну трубку для відведення парів, щоб прилад не був повністю герметичним.
3
Вставте термометр в друге отвір пробки. Ртутний кулька термометра повинен знаходитися над самою рідиною, якщо вона чиста, але не торкатися її. Якщо температуру кипіння вам потрібно визначити для розчину, кінець термометра опустіть 1-2 см в рідину, в залежності від кількості налитого розчину. Слідкуйте за тим, щоб термометр не торкався стінок та дна колби.
4
Підготуйте нагрівальний прилад. Якщо досліджувана рідина імовірно має високу температуру кипіння (більше 90 градусів), нагрівати потрібно на піщаній бані. Для цього опустіть колбу в ємність з піском, щоб рідина була нижче рівня піску. Враховуйте те, що вам потрібно бачити, коли вона закипить. Піщану баню можна нагрівати на плитці.
5
Якщо нагрівати ви будете до 90 градусів, використовуйте для цього електричну плитку. Лапку з колбою на штативі розташуйте так, щоб колба знаходилась трохи вище плитки (1-1,5 см), але не стосувалася її, так як при нагріванні вона може лопнути.
6
Як тільки ви зібрали прилад, починайте нагрівати. Щоб швидше нагріти рідину на піщаній бані, можете обернути колбу стеклотканью. Вона утримуватиме тепло. Періодично перевіряйте, не кипить чи рідина. Як тільки вона закипіла, запишіть показання термометра.
7
Щоб найбільш точно визначити температуру кипіння, проведіть ще один або кілька дослідів. Потім обчисліть середнє значення температури. Для цього складіть всі показання термометра, при яких рідина закипає, і розділіть на кількість проведених дослідів.