Як можна зменшити силу тертя. Як зменшити мастило.

Тертя грає важливу роль в повсякденному житті. Цю силу доводиться враховувати при проектуванні найрізноманітніших технічних систем, принцип дії яких заснований на безпосередньому зіткненні рухомих частин. Не завжди тертя є шкідливим фактором, але все ж у більшості випадків розробники намагаються найрізноманітнішими способами зменшити силу тертя.
Інструкція
1
У самому простому випадку постарайтеся змінити ступінь шорсткості поверхонь дотичних об'єктів. Цього можна домогтися шляхом шліфування. Тіла, взаємодіючі поверхні яких є гладкими, доведеними до глянцю, рухатимуться один щодо одного значно легше.
2
По можливості замініть одну з дотичних поверхонь на ту, яка має нижчий коефіцієнт тертя. Це може бути штучне покриття; так, тефлон має один з найнижчих коефіцієнтів тертя, рівний 0,02. Змінити простіше той елемент системи, який грає роль інструменту.
3
Використовуйте мастильні матеріали, ввівши їх між труться поверхнями. Цей спосіб застосовується, наприклад, в лижному спорті, коли на робочу поверхню лиж наноситься спеціальна парафінова мастило, відповідна температурі снігу. Мастила, застосовувані в інших технічних системах, можуть бути рідкими (масло) або сухими (графітовий порошок).
4
Розгляньте можливість застосування «газоподібної змащення». Йдеться про так звану «повітряній подушці». Зменшення сили тертя відбувається в цьому випадку за рахунок створення потоку повітря між соприкасавшимися раніше поверхнями. Метод використовується при проектуванні всюдиходів, призначених для подолання важкопрохідних місцевостей.
5
Якщо в розглянутій системі використовується тертя ковзання, замініть його на тертя кочення. Проробіть простий експеримент. Поставте на рівну поверхню столу звичайний стакан і рукою спробуйте його зрушити. Тепер покладіть склянку на бік і зробіть те ж саме. У другому випадку зрушити предмет з місця буде значно легше, оскільки вид тертя змінився.
6
Використовуйте підшипники в вузлах, де відбувається тертя. Ці елементи дозволяють перетворити вид руху, тим самим істотно знизити втрати на тертя, зменшивши його силу. Цей спосіб найбільш широко застосовується в техніці.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=o4Gz1tuyf5k
На перший погляд, зайва сила тертя шкідлива. Вона зменшує ККД механізмів, зношує деталі. Але є випадки, коли силу тертя необхідно збільшити. Наприклад, при коченні коліс необхідно поліпшити їх зчеплення з дорогою. Подивіться, яким чином це можна зробити.
Інструкція
1
Щоб зрозуміти, як збільшити силу тертя, згадайте, від чого вона залежить. Розгляньте формулу: Fтр = Мn, де м - коефіцієнт тертя, N - сила реакції опори, Н. Сила реакції опори, в свою чергу, залежить від маси: N = G = mg, де G - вага тіла, Н; m - маса тіла, кг; g - прискорення вільного падіння, м/с2.
2
З формули можна зробити висновок, що сила тертя залежить від коефіцієнта тертя. Коефіцієнт тертя визначається для кожної пари взаємодіючих матеріалів і залежить від природи матеріалу і якості поверхні.
3
Таким чином, перший спосіб збільшити тертя - змінити матеріал ковзної поверхні. Напевно, ви помічали, що в одній взуття практично неможливо пересуватися по вологому кафельній підлозі, а в іншій ви не відчуваєте якихось незручностей. Це пояснюється тим, що підошви черевиків зроблені з різних матеріалів. Слизька взуття має низький коефіцієнт тертя ковзання підошви щодо вологого кахлю.
4
Другий спосіб - збільшити шорсткість поверхні. Приклад - зимові шини для автомобіля мають більш рельєфний протектор, ніж літні. За рахунок цього на слизькій зимовій дорозі автомобіль може впевнено рухатися.
5
Третій спосіб - збільшення маси. Як видно з формули, сила тертя прямо залежить від маси. Це пояснює, чому груженому автомобілю в окремих випадках легше вибратися з бруду, ніж тому, що без нічого. Це правило працює при певній якості грунту - в в'язку, болотистий грунт важка машина просяде більше, ніж легка.
6
Четвертий спосіб - видалення мастила. Уявіть транспортер технологічної лінії, що складається з обертових валиків, на які натягнута стрічка. Валики транспортера починають прослизати по стрічці, якщо вони забруднені. В цьому випадку бруд діє як мастило. Очистивши деталі механізму, ви збільшите силу тертя і підвищите ККД обладнання.
7
П'ятий спосіб - полірування. Пополірувавши поверхню, ви можете збільшити силу тертя. Це пояснюється тим, що при зіткненні відполірованих поверхонь включаються сили міжмолекулярної тяжіння. Наприклад, дуже важко розсунути два листа скла, складених разом.