Як визначити зчеплення.

Щоб спрогнозувати поведінку автомобіля на дорозі, водієві необхідно враховувати коефіцієнт зчеплення шин з дорожнім покриттям, простіше кажучи - слизькість дороги. Цей фактор залежить як від погодних умов, так і від виду дорожнього покриття.
Інструкція
1
Запам'ятайте чинники, що зменшують коефіцієнт зчеплення шин з дорогою. Це мокре покриття (калюжі), масляні і нафтові плями, піщані і сніжні замети, ожеледь. Також до них відносяться і погодні чинники, що підвищують слизькість будь-якого дорожнього покриття. Одним з найнебезпечніших є їзда по великих калюжах, при якій може виникнути ефект аквапланування, що знижує зчеплення коліс з дорогою до нуля.
2
Завжди враховуйте, що ожеледь - явище вибіркове. Іншими словами, він проявляється частіше на окремих ділянках траси, попереджаючи незамерзла місцями. Будьте готові до того, що зледеніння зустрінеться в тіні дерев, будівель, на мостах і шляхопроводах, на смугах з менш інтенсивним рухом. Завжди перевіряйте дорогу на предмет обмерзання при температурі повітря близько нуля градусів.
3
Звертайте увагу на ділянки перетинань асфальтового покриття з грунтовими дорогами. В період польових робіт, бездоріжжя або після тривалих дощів в цих місцях колесами натаскувати бруд. Крім того, в жарку погоду асфальт виділяє скорозшивач, значно знижує зчеплення з дорогою. Будьте обережні і при русі по листю, особливо мокрим.
4
Щоб перевірити коефіцієнт зчеплення шин з дорогою в русі на невеликій швидкості злегка натисніть на гальмо або різко утопите педаль газу. Причому, щоб більш точно встановити ступінь слизькості дороги, це необхідно зробити кілька разів, з кожним разом все різкіше. Чим раніше колеса почнуть пробуксовувати, тим менше коефіцієнт зчеплення.
5
На слизькій дорозі завбачливо знижуйте швидкість. Проблемні ділянки, по можливості, об'їжджайте. Намагайтеся, щоб машина не рухалася одними колесами по ділянці з хорошим зчепленням, а іншими - по слизькому покриттю. При найменшій ознаці гальмування автомобіль може закрутити.
6
Також запам'ятайте, що коефіцієнт зчеплення коліс з дорогою знижується пропорційно збільшенню швидкості руху. Так при швидкості 150 км/год зчеплення шин буде в кілька разів менше, ніж при швидкості 30-50 км/год. Звідси висновок - на самому початку гальмування на високій швидкості зчеплення шин з дорогою завжди менше, ніж наприкінці. Саме цей факт є причиною нелінійної залежності гальмівного шляху від швидкості.
7
Слідкуйте за станом і зносом протектора на колесах свого автомобіля. Малюнок протектора, а саме стирання його виступів значно зменшує коефіцієнт зчеплення шин з дорогою. Найменшим значенням коефіцієнта зчеплення володітимуть покришки з повністю зношеним протектором - на третину менше, в порівнянні з новими.
Корисна порада
Слідкуйте за справністю підвіски і тиском повітря в шинах. Ці чинники теж впливають на зчеплення шин з дорогою.