Як визначити початок обмотки двигуна.

Електродвигуни знаходять широке застосування в багатьох технічних системах, включаючи автомобілі. Для правильного підключення асинхронного електричного двигуна необхідно визначити початок і кінець обмотки статора. Це важливо в тих випадках, коли стандартна маркування висновків порушена або відсутня. Невірний монтаж двигуна може призвести до виходу його з ладу.
Вам знадобиться
  • - викрутка;
  • - гайкові ключі;
  • - тестер;
  • - контрольна лампа;
  • - вольтметр;
  • - ізоляційна стрічка.
Інструкція
1
Огляньте кінці обмоток, що відходять від двигуна; у деяких моделей вони виведені на спеціальну дошку затискачів. У відповідності зі стандартами статорні обмотки асинхронного електричного двигуна мають шість висновків, забезпечених відповідною заводської маркуванням: перша фаза - C1 і C4; друга фаза - C2 і C5; третя - C3 і C6. Перше позначення в кожній парі відповідає початку обмотки, друге - її кінця.
2
За відсутності дошки затискачів шукайте стандартні позначення узгоджених висновків фаз обмотки на металевих обжимають кільцях.
3
Якщо обжимають кільця з якихось причин втрачені, виявите початок обмоток самостійно. Для цього спочатку визначте пари висновків, що належать окремим фазним обмоткам, використовуючи контрольну лампу.
4
До першого затиску мережі підключіть один з шести висновків обмотки статора, а до другого - кінець контрольної лампи. Інший кінець лампи по черзі піднесіть до решти п'яти висновків, поки лампа не загориться. Це свідчить, що знайдені два висновки належать одній фазі обмотки. Помітьте висновки, прив'язавши до них кольорову нитку або обмотавши шматочками ізоляційної стрічки.
5
Після визначення фаз обмотки знайдіть їх початку і кінці, використовуючи спосіб трансформації або спосіб підбору фаз.
6
При першому способі до однієї з фаз підключіть контрольну лампу, а дві залишилися фази включите в мережу. Лампа вкаже на наявність електрорушійної сили (ЕРС) слабким напруженням. Напруження не завжди може бути помітний, тому в якості контрольного приладу можна додатково використовувати вольтметр, визначаючи наявність ЕРС по відхиленню стрілки.
7
Виявивши накал лампи або напруга на вольтметрі, позначте відповідні кінці обмоток бирками з позначками Н (початок фази) і К (кінець фази).
8
Другий спосіб визначення початку і кінця обмотки використовуйте для двигунів потужністю 3-5 кВт. Після знаходження висновків окремих фаз з'єднайте їх навмання по типу «зірка». Для цього по одному висновку від кожної фази підключіть до мережі, а що залишилися з'єднайте в загальну точку.
9
Увімкніть двигун в мережу. Якщо загальна точка містить всі умовні початку обмоток, двигун відразу почне працювати в нормальному режимі.
10
Якщо ж включений двигун починає сильно гудіти, поміняйте місцями висновки однієї з обмоток. При наявності шумів переходите до заміни висновків наступній обмотки, добившись правильної роботи двигуна.
11
Як тільки електромотор став працювати нормально, позначте всі висновки, об'єднані в загальну точку, як «кінці», а протилежні їм - як «початку» обмоток.