Як визначити головну думку тексту.

Сучасна людина живе серед величезних потоків інформації. Волею-неволею він змушений в них орієнтуватися. Бурхливий розвиток комунікацій вимагає від користувача в першу чергу вміння працювати з текстами. Знаходити корисне і відкидати непотрібне може тільки той, хто в змозі зрозуміти, що ж хотів сказати автор, тобто виділити головну думку того чи іншого тексту.
Вам знадобиться
  • - кілька текстів різної тематики;
  • - деяка кількість часу;
  • - аркуш паперу;
  • - ручка.
Інструкція
1
Прочитайте назву тексту. Для того щоб визначити основну думку наукової і технічної статті, цього може бути достатньо. Даючи назву наукової роботи, автор зазвичай відразу намагається дати зрозуміти читачеві, що саме хотів сказати. Почати з заголовка рекомендується і в тому випадку, якщо ви хочете визначити головну думку художнього або публіцистичного тексту. Правда, в цьому випадку ви навряд чи відразу отримаєте пряму відповідь.
2
Якщо в якості назви автор використовував відому цитату, прислів'я або приказку, згадайте, звідки взялося це вираз і що воно означає. Подумайте також, в яких випадках цю фразу зазвичай вживають і що найчастіше при цьому мають на увазі. У назві може стояти і частина крилатого вислову. Згадайте іншу його частину.
3
Назва твору не завжди прямо вказує на предмет мовлення. У заголовку може бути і метафора, а також вираз, не пов'язане ні з якими іншими творами. Перегляньте текст. Постарайтеся зрозуміти, яка проблема цікавить автора, які сторони життя чи явища його займають, тобто визначте предмет мовлення.
4
Предмет мови не завжди вдається виділити при побіжному перегляді. Якщо ви працюєте з великим художнім твором, вам, швидше за все, доведеться прочитати його цілком. Читайте по частинах, щоразу визначаючи, про що йдеться в тій чи іншій глав. Ставлення письменника до предмета мовлення якраз і являє собою головну думку. Для зручності можна записати основні думки кожного розділу роботи. Постарайтеся висловити їх коротко і зрозуміло.
5
Автор художнього тексту впливає на думки і почуття читача за допомогою безлічі прийомів. Завдяки їм головна думка нерідко виявляється завуальованій. Читач розуміє, про що йде мова, він інстинктивно відчуває, як автор ставиться до тих чи інших явищ, але сформулювати цього не може. Постарайтеся відокремити значущі слова від тих, які створюють емоційний фон. Однак і ті прийоми, які надають тексту необхідну забарвлення, не можна залишати без уваги.
6
Постарайтеся зрозуміти, яким чином автор домагається переконливості, якими поняттями і доказами він оперує. Якщо ви збираєтеся написати по даному твору курсову роботу або реферат, обґрунтуйте свою позицію, використовуючи ті ж прийоми. Ви можете як погодитися з позицією автора, так і спробувати її спростувати.
7
Визначення головної думки всього великого тексту вимагає деяких навичок узагальнення. Якщо в аналізі кожного розділу мова може йти про конкретні персонажах або події, то при визначенні предмета мовлення великого твору необхідно оперувати глобальними поняттями, навіть якщо автор розповідає про якомусь певному битві або побутовому явищі. Подумайте, чи хвилює письменника саме це подія або явище в цілому. Сформулюйте його ставлення до даного явища.
8
Основна думка тексту може бути виражена в останніх рядках твору. Обов'язково порівняйте свої висновки з авторськими.