Як визначити осьової меридіан. визначити осьової Мередіан листа карти.

Осьові меридіани в картографії використовуються спільно з лінією екватора для завдання прямокутної системи координат. Ці умовні лінії перетинаються під прямими кутами і з певним зрушенням задають нульову точку відліку. Якщо лінія екватора всього одна, то осьових меридіанів існує шість десятків і їх координати визначаються за спеціальною формулою.
Інструкція
1
Для зручності використання в картографії вся поверхня планети умовно поділена на зони лініями, проведеними від полюса до полюса. Осьовим називається меридіан, що проходить через середину кожної зони. Всього таких зон вийшло 60, тобто на кожну «часточку» земного апельсина припадає 6 ° довготи. Це дозволяє за координатами точок земної поверхні обчислити порядковий номер зони, а по ньому розрахувати і довготу осьового меридіана зони.
2
Визначте порядковий номер (n) зони. Відлік починається з одиниці, від Грінвічського меридіана. Оскільки на кожну зону припадає 6 ° довготи, розділіть без залишку довготу (L) з координат будь-якої точки, що цікавить вас місцевості і збільшіть результат на одиницю: n = L/6 ° + 1. Наприклад, якщо на аркуші карти, найближчий осьової меридіан якої вас цікавить, є точка з довготою 32 ° 27 ', значить, цей лист відноситься до (32 ° 27'/6 °) +1 = 6 зоні.
3
Для визначення довготи (L?) Осьового меридіана зони отриманий на попередньому кроці порядковий номер помножте на 6 °, а від результату відніміть 3 °: L? = N * 6 - 3 °. Для використаного вище прикладу довгота осьового меридіана буде дорівнює 6 * 6 ° -3 ° = 33 °.
4
У Росії діє єдина система координат СК-95 з пунктами державної геодезичної мережі, закріпленими на місцевості за вимірюваннями на епоху 1995 Для визначення просторових або плоских прямокутних координат осьового меридіана, виходите з того, що точка відліку кожної зони знаходиться на відстані 500 км на захід перетину осьового меридіана з екватором.
Зверніть увагу
В геодезичних прямокутних системах координат лінія екватора вважається віссю абсцис (X), а паралельна меридіанах лінія - віссю ординат (Y). Однак нерідко при будівництві об'єктів використовують умовні координатні системи, в яких напрямки осей вибирають, наприклад, у напрямку залізниці. Це слід враховувати при визначенні осьового меридіана зони з використанням таких карт.