Як визначати віршовані розміри.

Дактиль, амфібрахій, хорей - як не заплутатися у всіх цих труднопроизносимих термінах? Але все не так страшно, як здається. Простий алгоритм визначення віршованого розміру дозволить вам за 5 секунд знайти пиррихий і розпізнати ямб.
Вам знадобиться
  • Пам'ять, уважність, ручка, папір
Інструкція
1
Для початку треба запам'ятати, що стопа - це група складів, на один з яких падає наголос.
2
Залежно від кількості складів у стопі виділяють двоскладовий, трискладові, чотирискладова, пятісложние розміри . Найвідоміші і часто надибуємо - це двоскладовий ямб і хорей, а також трискладові дактиль, анапест і амфібрахій.
3
Щоб визначити розмір вірша, розділіть слова в рядку на склади. А потім позначте, які з них є ударними. Зазвичай на схемі склади позначають рисками, над однією з яких ставиться наголос: _? _.
4
Розділивши таким чином рядки, подивіться, на який саме склад у стопі падає наголос. Якщо наголос на першому складі з двох складів у стопі, то перед вами хорей, його схема виглядає приблизно таким чином:? _ _? _ _.
5
Якщо наголос стоїть на кожному другому складі, то це ямб: _? _ _? _.
6
У разі дактиля в стопі буде три склади, перший з них - ударний:? _ _ _? _ _ _.
7
Наступний трискладовий розмір - анапест, з третім ударним складом _ _? _ _ _? _.
8
І, нарешті, амфібрахій - відрізняється другим ударним складом в трискладовий стопі: _? _ _ _? _ _.
9
Кількість стоп у рядку може бути різним. У наведених вище схемах показані двухстопние розміри , тобто в кожному рядку однакові групи ударних і ненаголошених складів зустрічаються двічі. Можуть бути і чотири-, п'яти-, десятістопние (і т.д.) розміри .
10
Складнощі при визначенні віршованого розміру можуть виникнути при пропуску ударних складів. Однак вони не впливають на вид розміру. Так, в двоскладових розмірах (ямбе і хореї) може з'явитися пиррихий - пропуск наголосу на ритмічно сильному місці, тобто два ненаголошених складів поспіль. Пропуск наголоси на першому складі в трискладових розмірах називається трібрахій.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=Ge2Ib0SfDXk
Проведення аналізу віршів є обов'язковою частиною шкільної програми. Крім того, така практика допомагає розвивати аналітичні здібності.
Вам знадобиться
  • - аркуш паперу;
  • - ручка
Інструкція
1
Прочитайте вірш від початку до кінця. Якщо якісь моменти, що стосуються його загального змісту, залишилися незрозумілі, рекомендується повторити прочитання даного літературного твору. Якщо ви ознайомлені з біографією автора, то зможете співвіднести дату написання даного вірші з конкретним періодом життя поета. Для глибокого художнього розбору просто необхідно розуміти, як написання даного твору співвідноситься з життєвими подіями його автора.
2
Виділіть основну тему вірша. Це може бути любов, природа, дружба, філософія, життя в суспільстві. Важливо зрозуміти, які питання піднімає у своєму творі автор, до чого закликає читача. Будьте уважні на цьому пункті. Буває, що учень не вловлює загального контексту вірша, приймає невірне рішення щодо головної ідеї твору і в підсумку йде хибним шляхом.
3
Визначте основну сюжетну лінію твору. Розберіть, що відбувається на початку вірша, чим воно закінчується. У вірші буває складно побачити розвиток подій. Якщо твір носить, скоріше, описовий характер, просто стежте за поглядом автора.
4
Виділіть всіх персонажів літературного твору. Серед них необхідно визначити головного героя. Випишіть основні якості, якими наділив його поет. Не забувайте про те, що у віршах героєм нерідко виступає сам автор.
5
Знайдіть всі літературно-поетичні прийоми, які використовував у своєму творі поет. Визначте, якого роду епітети, тобто опису предметів, взяв автор. Знайдіть порівняння, метафори і уособлення.
6
Визначте розмір вірша. Це може бути односкладовий розмір - брахіколон - або один з видів двоскладових розмірів: ямб, коли наголос йде на останній склад у стопі, і хорей з наголосом на перший склад. Трискладові розміри ділять на дактиль, амфібрахій та анапест. Дактиль визначається по наголосу на перший склад, амфібрахій - на другий, а анапест, відповідно, передбачає наголос на третій, останній склад.
7
Виділіть стилістичні фігури, які використовує поет. Це можуть бути повтори, риторичні запитання, звертання. Такі прийоми автор використовує, щоб поставити акцент на певній частині вірша, звернути увагу читача на якийсь предмет.
8
Опишіть власні враження від прочитаного вірша. Вкажіть, які почуття викликав твір, як вплинуло на ваш настрій, яку думку доніс до вас поет.