Як написати есе.

Щоб написання есе не стало мукою, постарайтеся слідувати основним правилам виконання такої роботи: висловлюйте виключно власні думки, досліджуйте проблему з усіх боків і запропонуйте варіанти виходу з ситуації, що склалася.
Інструкція
1
Віддайте перевагу добре відомої вам темі, якщо надається можливість вибирати з декількох. Якщо ж перед вами поставлено завдання написати есе з будь-якого питання, подумайте, в чому ви розбираєтеся і які проблеми обсуждаеми і злободенні в даний час, це дозволить наповнити роботу вашими особистими судженнями.
2
Складіть план роботи. Оскільки есе по суті короткий твір, вам обов'язково виділити вступ, основну частину і висновок. На перший і останній розділ достатньо буде одного-двох пропозицій, лише для того, щоб поставити завдання і підвести підсумок написаного. В основній частині вам надається більший простір, але постарайтеся не заглиблюватися в теорію, оскільки в есе важливі ваші власні думки, оцінки та можливі варіанти виходу з ситуації.
3
Посперечайтеся із загальноприйнятою точкою зору з порушеного питання. Аргументуйте свою позицію, поясніть, що саме вам здається невірним в поширеному судженні. Намагайтеся не висловлювати надто різку позицію, якщо ваше есе пов'язано з соціальними чи расовими або конфесійними проблемами, також утримайтеся від пропозиції вкрай жорстких заходів щодо їх усунення. Таке есе може бути невірно витлумачене читаючою і сприйнято як вираження юнацького максималізму пише.
4
Наведіть факти, що стосуються освітлюваної теми. Обов'язково пояснюйте, які джерела дозволяють вам погодитися з теорією або спростувати її. Намагайтеся не використовувати фрази «всім відомо», «як прийнято вважати», оскільки вони тут же знижують якість наданої вами інформації.
5
Поставте себе на місце головних дійових осіб досліджуваної тематики, будь то реальні історичні особистості, герої книги, політики. Розкажіть, що на їх місці почували б ви, як повели б себе і які заходи прийняли б. Напишіть власні думки, подумайте, як ваші власні дії могли б змінити ситуацію.
6
Підведіть підсумок роботи. Намагайтеся не оперувати категоріями «добре-погано», оскільки це свідчить про однобокість розгляду проблеми.
Вихователі по природі - творчі люди. Адже з яких тільки ситуацій їм доводиться виходити. Їм доводиться мирити вихованців, перемикати їхню увагу, якщо вони сваряться, придумувати ігри, свята, організовувати заняття, розігрувати спектаклі. Есе може стати ще однією формою творчості вихователів, тільки вже літературного. У написанні його довіртеся своїй душі, своїм думкам.
Інструкція
1
Виберіть тему, якщо вона не задана заздалегідь або сформулюйте назву вашого твору. Дізнайтеся вимоги до есе. Одна справа, якщо ви пишете вільно, для себе, можливо, для публікації. Інша справа - якщо це конкурсна робота. Вам потрібно точно знати правила і рамки.
2
Приготуйте накопичені вами записи, міркування на тему есе. Якщо потрібно, почитайте літературу по темі, щоб сформувати власне, чітке і нестандартне думку. Пам'ятайте, що есе - не наукова робота, а жанр, що викладає вашу індивідуальну позицію з конкретного приводу. Подивіться обов'язково, як пишуть есе інші автори, класики. Можливо, у вас виникнуть нові ідеї, або знайдуться відповіді на виниклі питання. У кожному разі, обмін досвідом тут не зашкодить.
3
Приготуйте папір і ручку. Відразу за комп'ютер краще не сідати. Під час письма рукою мозок більше активізується, впорядковується інформація в голові, і ваші думки течуть легше. Так вважає художник і поет Остін Клеон.
4
Накидайте план, якщо у вас в голові виникли уявлення про структуру майбутнього твору. Далі виділяйте ключові моменти ваших записів, на які вже можна буде спиратися при побудові тексту. Слідкуйте, щоб основні думки теми не губилися і ви не переходили на іншу тему. Якщо складно почати з плану, відразу структурувати свою позицію, то почніть вибирати і записувати слова, думки, асоціації, що стосуються теми есе; може бути, спогади, досвід, якщо вам складно відразу розібратися, що саме писати, а що - ні. Пишіть все відразу, адже це поки чернетку.
5
Надайте структуру вашим записам. Як і у будь-якого твору літературного жанру, у есе повинна бути логічна структура - вона може бути і інтуїтивною і хронологічної. Оповідання, залежно від обраної логіки, може бути аргументованим, експресивним, невимушеним, парадоксальним і обов'язково висловлювати ваше чітке думку з даного питання. Тут повинна бути видна ваша особистість, ведуча діалог з читачем. Підбирайте найбільш яскраві образи, аналогії, метафори, риторичні запитання для передачі ваших думок.
6
Відкладіть свій твір на час - це може бути декілька годин або ніч. Потім перечитайте і внесіть ще корективи, якщо бажаєте. Свіжим поглядом перевіряйте і логічність викладу думок, і образність, і правопис. В цілому не тільки критично дивіться на текст, а й хвалите себе за вдалі думки.