Як можна збільшити силу тертя. Як зміниться сила тертя ковзання при.

На перший погляд, зайва сила тертя шкідлива. Вона зменшує ККД механізмів, зношує деталі. Але є випадки, коли силу тертя необхідно збільшити. Наприклад, при коченні коліс необхідно поліпшити їх зчеплення з дорогою. Подивіться, яким чином це можна зробити.
Інструкція
1
Щоб зрозуміти, як збільшити силу тертя, згадайте, від чого вона залежить. Розгляньте формулу: Fтр = Мn, де м - коефіцієнт тертя, N - сила реакції опори, Н. Сила реакції опори, в свою чергу, залежить від маси: N = G = mg, де G - вага тіла, Н; m - маса тіла, кг; g - прискорення вільного падіння, м/с2.
2
З формули можна зробити висновок, що сила тертя залежить від коефіцієнта тертя. Коефіцієнт тертя визначається для кожної пари взаємодіючих матеріалів і залежить від природи матеріалу і якості поверхні.
3
Таким чином, перший спосіб збільшити тертя - змінити матеріал ковзної поверхні. Напевно, ви помічали, що в одній взуття практично неможливо пересуватися по вологому кафельній підлозі, а в іншій ви не відчуваєте якихось незручностей. Це пояснюється тим, що підошви черевиків зроблені з різних матеріалів. Слизька взуття має низький коефіцієнт тертя ковзання підошви щодо вологого кахлю.
4
Другий спосіб - збільшити шорсткість поверхні. Приклад - зимові шини для автомобіля мають більш рельєфний протектор, ніж літні. За рахунок цього на слизькій зимовій дорозі автомобіль може впевнено рухатися.
5
Третій спосіб - збільшення маси. Як видно з формули, сила тертя прямо залежить від маси. Це пояснює, чому груженому автомобілю в окремих випадках легше вибратися з багнюки, ніж тому, що без нічого. Це правило працює при певній якості ґрунту - на в'язку, болотистий грунт важка машина просяде більше, ніж легка.
6
Четвертий спосіб - видалення мастила. Уявіть транспортер технологічної лінії, що складається з обертових валиків, на які натягнута стрічка. Валики транспортера починають прослизати по стрічці, якщо вони забруднені. У цьому випадку бруд діє як мастило. Очистивши деталі механізму, ви збільшите силу тертя і підвищите ККД обладнання.
7
П'ятий спосіб - полірування. Пополірувавши поверхню, ви можете збільшити силу тертя. Це пояснюється тим, що при зіткненні відполірованих поверхонь включаються сили міжмолекулярної тяжіння. Наприклад, дуже важко розсунути два листа скла, складених разом.