Як пояснити дитині, що таке площу.

Дорослі часом навіть не замислюються про те, що оперують у промові математичними поняттями. Вони спокійно говорять про площі квартири або земельної ділянки, навіть не замислюючись про те, що дитині це може бути незрозуміло. Між тим, поняття площі дитині знадобиться при вивченні геометрії, фізики, географії та ряду інших наук.
Вам знадобиться
  • - білий папір;
  • - кольоровий папір;
  • - олівець;
  • - лінійка;
  • - тканина:
  • - меблі;
  • - дачну ділянку;
  • - предмети домашнього ужитку.
  • - садовий інвентар.
Інструкція
1
Навчіть дитину вимірювати різні предмети. Якщо процес не приваблює його сам по собі, придумайте практичні завдання або створіть ігрові ситуації. Наприклад, запропонуйте йому з'ясувати, чи пройде в дачну хвіртку стіл, який ви давно збираєтеся туди вивезти. Для цього потрібно знати розміри столу і хвіртки. Поясніть, що нульова відмітка повинна збігтися з кутом столу і з закінченням стовпчика, що обмежує хвіртку. Запропонуйте дитині записати результати і порівняти їх. Він зробить це з легкістю, якщо вже вміє рахувати.
2
Запитайте вашого помічника, чи достатньо місця для столу в тому кутку, куди ви вирішили його поставити. Скажіть, що для цього потрібно знати площу самого столу і відведеного для нього місця на дачі. Один розмір ви вже знаєте, але чи достатньо цього? Швидше за все, дитина і сам зрозуміє, що потрібно знати не тільки довжину, але і ширину стола. Запропонуйте йому виміряти її і записати результат.
3
Запропонуйте дитині накреслити в кімнаті на підлозі ділянку, куди встане стіл. Нехай він зробить це звичайним крейдою. В результаті у вас вийде прямокутник, який займає на підлозі таку ж площу, що і стіл. Поясніть, що площа - це те, що знаходиться всередині намальованої лінії. Її можна порахувати.
4
Покажіть, як вважається площа. Для цього кожну сторону потрібно розділити на однакові відрізки - наприклад, по 1 см. Це можна представити або ж вирізати такий же точно квадрат з міліметрівки. Покажіть своєму учневі найпростіший спосіб обчислення площі квадрата або прямокутника. Для цього потрібно перемножити довжини його сторін. Якщо фігура не надто велика, дитина може перевірити результат, порахувавши маленькі квадратики.
5
Поясніть, що довжину і ширину ви вимірювали звичайною лінійкою або рулеткою. Зверніть увагу дитини на те, що ділення там нанесені через 1см. Лінійкою з точно такими ж поділами ви вимірювали і ширину предмета. Отриману фігуру ви розділили на маленькі квадратики по 1см. Такий квадратик називається квадратним сантиметром. Бувають ще квадратні дециметри, метри і кілометри. Поки цих назв дитині буде достатньо.
6
Пояснити, що таке площа, можна і на інших предметах. Наприклад, скажіть дитині, що ви хочете зшити шарфик певного розміру, але не знаєте, чи вистачить залишився від сукні шматка тканини. Запропонуйте дитині накреслити на папері смужку, відповідну розмірам шарфика. Те, що всередині ліній, називається площею. Попросіть вашого помічника вирізати смужку і накласти її на тканину. Поясніть, як порахувати площу без викрійки.
7
Використовуйте дидактичні ігри. Виріжте з картону прямокутник, а з кольорового паперу - кілька дрібніших геометричних фігур. Запропонуйте дитині відповісти, чи можна на великій картці розмістити їх всі або тільки частину. Умовою такого ігрового вправи має бути те, що фігурки можна приміряти, а треба все визначити заздалегідь. Запропонуйте дитині їх виміряти, а потім визначити площу, яку кожна фігурка займе на картці.