Як відрізнити гадюку.

Літньому сонцю радіють не тільки люди і тварини, але і рептилії, які частенько виповзають на дороги і галявини. Фахівці-серпентолога вважають, що змії ніколи першим не нападуть на людину. І роблять вони це тільки в цілях самозахисту.
Інструкція
1
Вважається, що прототипом всіх гадюк є гадюка звичайна (Vipera berus). Вона має перетворені в щитки лусочки на тімені, іноді один ряд лусочок між очима і лежачими під ними верхнегубнимі щитками.
2
За формою гадюка звичайна відрізняється від більшості рептилій в Європі. Голова її ззаду досить ширше шиї і трохи плоска, а спереду злегка закруглена. Шия стиснута з боків і ясно відокремлена від голови і тіла, яке набагато товщі шиї.
3
Забарвлення гадюк дуже різноманітна, але, тим не менше, вважається, що рептилії бувають сріблясто-сірого кольору, світло-попелясто-сірого, зеленуватого, світло-жовтого та світло-бурого. По всьому тілу змії видніється зубчатая темна поздовжня смуга, колір якої збігається з забарвленням тіла. Так, наприклад, у гадюк світло-жовтувато-бурого кольору і смуга пісочної забарвлення.
4
Крім цієї смуги гадюки виділяються малюнком на голові. Середина тімені прикрашена двома поздовжніми смужками з неправильним плямами і рисками. Смуги йдуть від очного щитка, проходять по середині тімені, можуть з'єднуватися з плямою аналогічного кольору і розходяться, утворюючи трикутник.
5
У більшості випадків нижня сторона рептилії чорного або темно-сірого кольору. На кожному щитку маються жовтуваті окремі або зливаються плями найрізноманітніших форм.
6
Відмінною рисою гадюк також є великі вогняні круглі очі. Завдяки надглазним щиткам вони справляють враження злоби й підступності, особливо, якщо пам'ятати, що жодна інша змія не має зіниці у вигляді косою поздовжньої щілини. При яскравому сонці ця щілина стягається в тонку ледь видну лінію, а в темний час доби сильно розширюється. В основному колір райдужної оболонки яскравий вогненно-червоний.
Корисна порада
Укус гадюки при наданні негайної медичної допомоги не смертельний. Її отрута підвищує проникність кровоносних судин і порушує згортання крові, тому з'являється набряк тканин, падає артеріальний тиск. Змія витрачає свою отруту економно, використовуючи його тільки для того, щоб умертвити «обід». Тому іноді укус гадюки нешкідливий. В таких випадках він називається «сухим».
Розпізнати отруйну змію досить важко, так як немає єдиної ознаки, характерного для даного виду особин. Найчастіше, такі змії відрізняються від простих наявністю отруйних залоз і зубів, які вкрай важко можна виявити навіть у мертвої змії. Все ж відрізнити отруйну змію від нешкідливої можна.
Інструкція
1
Вивчіть їх види, які можуть водитися в регіоні вашого проживання. В будь-якій точці земної кулі проживає не більше двох видів отруйних змій. Запам'ятайте, як вони виглядають, це допоможе вам уникнути небезпеки бути покусаним і звільнить від страху. Гадюка володіє забарвленням коричневих тонів і має на спині зигзагоподібний малюнок. Гюрза є володаркою крупного товстого тіла сірувато-піщаного або червоно-коричневого кольору з поперечно-витягнутими плямами уздовж спини. У золотисто-піщаної ефи по всьому тілу є великі білі плями, голова прикрашена своєрідним хрестом, а збоку є світлий зигзаг.
2
Не сподівайтеся впізнати змію по якимось загальним особливостям. Їх немає. Наприклад, думка про те, що всі отруйні змії є власницями копьевідних або тригранних голів і щілиновидних око не тільки помилково, але ще й небезпечно. Звичайно, багато представниць цього виду мають такі голови, але далеко не все.
3
Запам'ятайте повадки отруйних змій. Це може вам врятувати життя при зустрічі з ними. Кобра, нападаючи, робить кидок, який дорівнює третій частині довжини її тіла. Найбільш відома поза кобри: передня третина тіла піднята вертикально, капюшон роздутий, погойдування з боку в бік, супровід шипінням. При загрозі кидка гюрза вигинає передню половину тіла зиґзаґоподібної фігурою. Ефа при небезпеці згортається в розетку з головою в центрі.
4
Знайте, що укус отруйної змії залишає на шкірі 2 смужки подряпин з проколом від іклів на кінці кожної смуги. Від неотруйного змії також залишаються 2 подряпини, тільки без проколів.
Корисна порада
При укусі отруйної змії прийміть ряд невідкладних заходів: - обмежте постраждалого в рухах, щоб поширення отрути в організмі сповільнилося; - якщо змія вкусила в ногу (найбільш часте місце укусу змій), покладіть постраждалого і прібінтуйте уражену ногу до здорової, руку зафіксуйте в зігнутому положенні і почніть відсмоктувати ротом отруту з ранки. Для цього стисніть зубами тканина навколо ранки, видавлюючи і одночасно висмоктуючи з неї, швидко спльовують. Продовжуйте ці дії 15-20 хвилин, вони зможуть видалити з організму потерпілого 20-50% отрути. Не бійтеся проводити цю процедуру, вона не небезпечна, т.к. кількість отрути, що може потрапити у ваш організм через рот, мізерно мало; - давайте потерпілому багато води, що також сприяє висновку отрути з організму.