Як потрібно поводитися в храмі. Як правильно вести себе в церкві.

Храм - особливе святе місце, куди не можна прийти просто так. Перш ніж відправитися до церкви необхідно запам'ятати деякі правила поведінки. В основному це стосується прихожан, рідко відвідують храм.
Інструкція
1
Жінка повинна бути з покритою головою і одягнена в спідницю або плаття, що прикриває коліна. Лікті також повинні бути закриті. В храмі не доречні яскраві одяг і макіяж. Не можна приходити до церкви в дні менструації.
2
Чоловік при вході в храм зобов'язаний зняти головний убір. В алкогольному сп'янінні церква краще не відвідувати.
3
В церкви чоловіки стоять в правій її частині, а жінки - у лівій.
4
При вході в храм вклоніться три рази і стільки ж разів перехреститеся.
5
Якщо ви увійшли в храм, коли служба не йде, ви можете спокійно постояти, помолитися, поставить свічки за упокій і здравіє своїх рідних і себе, а також іконам святих, яких ви б хотіли просити про допомогу.
6
При бажанні потрапити на службу приходите до церкви хвилин за 15 до початку богослужіння. Зазвичай в цей час в храмі багато народу, не поспішайте проштовхнутися вперед до вівтаря, знайдіть зручне місце для себе. При зустрічі знайомих злегка кивніть їм, позначивши таким чином, що ви їх помітили. Під час богослужіння не ходіть, слухайте молитви стоячи. У разі втоми можете присісти на лавочку.
7
Запалюйте свічки від інших свічок. За здравіє ставте зі словами: «Святий угоднику Божий (назвіть ім'я), моли Бога обо (ім'я) грішному». Після цього вклоніться, два рази перехреститеся, приклавши до ікони і знову перехреститеся.
8
Якщо ви докладаєте до ікони Спасителя, цілуйте ногу, а якщо Спаситель зображений по пояс, то руку. Прикладаючись до ікони Богородиці, цілуйте руку.
9
Слухайте молитви, які читає священик. Якщо ви знаєте їх текст, читайте разом з ним. В храмі нічого не можна їсти крім благословенного хліба, який роздають у церкві.
10
Якщо священик почав осіняти прихожан чином, Євангелієм, чашею або хрестом, христіться і здійснюйте поклони. Якщо священик благословляє рукою, зробите поясний уклін, чи не хрестячись.
11
Якщо ви рідкісний гість у церкви і не знаєте обрядів, звертайте увагу на стареньких і повторюйте за ними всі дії. Пам'ятайте, що в церкві людина повинна проявляти покірність і смиренність.
Для православного християнина, що приходить в собор, (головну церкву або храм в місті) існує звід правил поведінки. Про те, як вести себе в храмі Божому, голосують загальноприйнятий на території всіх християнських держав церковний етикет.
Інструкція
1
Перехрестіться і вклоніться перед входом в храм. Можна подумки прочитати коротку молитву: «Увійду у дім Твій, поклонюся храму святому Твоєму в страсе Твоєму». Зайшовши всередину, на порозі триразово перехрестився (трьома складеними пучкою пальцями, з чола на живіт і з правого плеча на ліве). При цьому про себе або неголосно вголос скажіть: «Боже, милостивий будь мені, грішному».
2
Дотримуйтесь вимог до зовнішнього вигляду прихожан: жінкам належить заходити в собор, покривши волосся хусткою (можна надіти капюшон, шапку). Чоловікам, навпаки, потрібно зняти головний убір. Згідно багатовікової традиції, увійшовши в храм, чоловіки стають по праву сторону, а жінки - по ліву. Однак у наш час такі строгі правила діють далеко не скрізь.
3
Здійснюйте поклони після кожної молитви священика. Перед початком богослужіння парафіянам покладається відважити по три поясних поклони, перед прочитанням Євангелія і після нього - по одному вклонилися. Приклоніть главу і перехреститеся, коли батюшка осяє вас хрестом.
4
Не ставайте спиною до вівтаря, навіть коли залишаєте храм. Під час читання священиком Євангелії не пересувайтеся по храму, не передавайте і не ставте свічки. Постарайтеся прикластися до ікон до того, як почнеться служба. Поставити свічки теж краще заздалегідь. Якщо навколо багато народу, не намагайтеся дотягнутися до вівтаря, краще пошепки попросіть попереду стоять прихожан поставити вашу свічку.
5
Підійшовши до ікони, двічі вклоніться до пояса, а потім прикласти губами до руки Діви Марії чи Ісуса Христа або до їх одіянню. Чи не цілуйте ікону або розп'яття, якщо у вас нафарбовані губи. Після цілування знову зробите поясний уклін. Пам'ятайте, що традиційно першими до ікони підходять чоловіки, після них - жінки.