Як організувати сімейний бюджет.

Вперше людина зустрічається з поняттям «сімейний бюджет» ще в дитинстві. У батьківському домі малюк засвоює модель поводження з грошима. Це може бути і розумна економія, і «дотягивание» від зарплати до зарплати, і накопичення заради самих накопичень. Створивши власну сім'ю, молодята часом виявляють значні відмінності між фінансовими правилами один одного. Щоб уникнути «грошових» сварок, сімейний бюджет потрібно правильно організувати.
Вам знадобиться
  • - програма обліку домашніх фінансів;
  • - зошит у клітинку;
  • - калькулятор;
  • - ручка.
Інструкція
1
Домовтеся зі своєю другою половинкою про спосіб ведення бюджету сім'ї. Зробити це принципово важливо до весілля. Є три варіанти: роздільний, частково спільний і спільний.
2
У першому випадку чоловік і дружина не мають спільних фінансів. Частково спільний варіант є певним компромісом. Подружжя домовляються, яку суму кожен з них буде вносити щомісяця в сімейний бюджет, а також які витрати будуть оплачені з загальних грошей. Решта особисті доходи чоловік і дружина витрачають за власним смотренію.
3
При спільному бюджеті всі доходи подружжя складаються в загальний гаманець і витрачаються на потреби всіх членів сім'ї. Саме цей варіант найчастіше вибирають молоді сім'ї. Однак він вимагає самого ретельного планування.
4
Аналізуйте ваші доходи і витрати протягом 2-3 місяців. Для цього доведеться строго контролювати надходять кошти і фіксувати всі покупки. Вести облік можна за допомогою спеціальної комп'ютерної програми, а можна і по-старому, озброївшись олівцем і калькулятором.
5
Проявіть терпіння і будьте послідовні. Робіть записи щодня, враховуйте всі доходи, не пропускайте жодних витрат. У цьому важливому етапі повинні брати участь неодмінно обоє.
6
Після скрупульозного підрахунку ви будете чітко уявляти основні види доходів і витрат сім'ї. Головним джерелом грошових надходжень є зарплати чоловіка і дружини. До них часто додаються премії, підробітки, відсотки за банківськими вкладами, дохід від здачі в оренду житла і т.д. Якщо в сім'ї живуть старші родичі, їхні пенсії також часто входять в загальний гаманець.
7
Виділіть обов'язкові витрати: харчування, оплата житлових та комунальних послуг, стаціонарних і мобільних телефонів, інтернету, проїзду в громадському транспорті або бензину, виплата кредитів, витрати на одяг, взуття, предмети гігієни і т.д.
8
Знайдіть фінансові «чорні діри». Це ті покупки, які робляться необдумано і здаються необтяжливими для бюджету: ще один глянцевий журнал, або блузка з розпродажі, або яскрава авторучка з кіоску біля метро. Поміркувавши, ви, напевно, зрозумієте, що гроші, витрачені на красиві дрібнички, можна знайти краще застосування. Однак не відносите до зайвих витрат витрати на сімейних відпочинок, походи в кіно і кафе, приватне хобі та інші приємні моменти.
9
Приступайте до планування сімейного бюджету. Першого числа нового місяця прорахуйте суму обов'язкових платежів і відкладіть її в окремий конверт. Як тільки отримаєте на руки платіжки, відразу ж оплатіть їх відкладеними грошима. Так у вас не буде спокуси витратити їх на щось ще.
10
В інший конверт покладіть суму, яку ваша сім'я витрачає на харчування. З нього ви будете брати гроші, вирушаючи в супермаркет чи на ринок. Чи не витрачайте кошти з «продуктового» конверта на інші цілі.
11
Наступний конверт - резервний. У нього збирайте гроші, призначені на непередбачені витрати. Намагайтеся відкладати певну частину з усіх доходів. Почніть з 5-10%. З часом ви зможете відкрити рахунок у банку, на який з кожною вашої зарплати буде автоматично перераховуватися певний вами відсоток. Але поки ви тільки звикаєте правильно планувати бюджет, тримайте резервні гроші під рукою, щоб була можливість швидко ліквідувати фінансовий прорахунок.
12
Решту суми розкладіть по додатковим конвертах, що відображає потреби вашої родини: «Одяг та взуття», «Відпочинок та хобі», «Прання та прибирання», «Навчання» і т.д. Розмір грошових коштів визначте на свій розсуд. Головна умова - не змінювати призначення конвертів і не перекладати гроші з одного в інший.
13
Навчившись контролювати щомісячні витрати, визначте великі фінансові витрати. До них віднесіть покупку побутової техніки, меблів, автомобіля, ремонт квартири, відпустку за кордоном і т.д. Складіть список всіх дорогих потреб і бажань родини. Потім пронумеруйте їх у порядку убування важливості: перший пункт - сама потрібна або бажана річ, останній - покупка, яку можна відкласти на деякий час (не більше року). На великі придбання можна збирати цілеспрямовано, переглянувши витрати, або використовувати частину резервних грошей.
Зверніть увагу
Не думайте, що складений вами бюджет на місяць з першого разу вийде ідеальним. Вносьте в нього коригування у міру необхідності. Через 2-3 місяці ви втягнетеся в процес і зможете оптимально розподіляти грошові кошти.