Як знайти довжину хвилі падаючого світла.

Видиме світло займає діапазон довжин хвиль від 400 до 700 нанометрів. Довжину хвилі світла, що падає на поверхню і відбивається від неї, можна визначити на око або за допомогою приладів. Якщо ж світло поліхроматичного, доводиться враховувати ще й колір самої поверхні.
Вам знадобиться
  • - спектроскоп зі шкалою;
  • - джерело світла з монохроматором;
  • - три енергозберігаючі лампочки;
  • - комп'ютер з ЖК-монітором.
Інструкція
1
Дотримуйтесь заходів безпеки. Якщо джерелом світла є лазер, переконайтеся в тому, що поверхня матова. Врахуйте, що якщо лазер дуже потужний, небезпечним може бути і розсіяне світло. Якщо ж джерело є некогерентним, хоча і монохроматическим, він значно безпечніше. Але й при користуванні їм слід дотримуватися обережності.
2
Якщо велика точність не потрібна, спробуйте визначити довжину хвилі світла на око. Червоному кольору відповідає довжина хвилі в 650 - 690 нанометрів, оранжевому - 590 - 600, жовтому - 570 - 580, зеленому - 510 - 520, блакитному - 480, синього - 450, а фіолетовому - 390 - 400.
3
При наявності спектроскопа, що складається з пластинки з вертикальною щілиною, призми (або дифракційної решітки) і шкали направте прилад на поверхню, від якої відбивається світло, а потім знайдіть довжину хвилі по шкалі.
4
У випадку, якщо спектроскопа немає, зате є джерело еталонної світла з монохроматором і шкалою, направте це джерело на ту ж поверхню, щоб пляма від нього знаходилося поряд з плямою від перевіряється джерела. Обертанням ручки доможіться, щоб плями вийшли одного і того ж кольору, а потім прочитайте показання за шкалою поряд з цією ручкою.
5
Коли світло є поліхроматичний, говорити про довжину хвилі не доводиться. Можна лише визначити верхню і нижню межі діапазону, а також виділити найбільш інтенсивну лінію (в лінійчатому спектрі) або пік (в суцільному). Для цього використовуйте спектроскоп зі шкалою. Врахуйте, що кожна складова спектра при цьому як би множиться на ту ж складову спектра відбиття поверхні.
6
У поліхроматичного світла близького до білого, визначте колірну температуру. Для цього подивіться на три енергозберігаючі лампочки, колірні температури яких рівні 2700, 4200 і 6400 К, і визначте на очей, до відтінку який з них найбільш близький відтінок кольору перевіряється джерела. Для цієї ж мети можна використовувати і рідкокристалічний монітор: виведіть на нього нейтральний білий фон, а потім через меню послідовно включите три зазначені вище колірні температури.