Як виховати совість.

Здатність людини самостійно, не озираючись на оточуючих, ставити перед собою моральні завдання і контролювати їх виконання називають совістю. Це один з найважливіших факторів, що дозволяють різним людям уживатися один з одним. З тим, у кого є чіткі моральні орієнтири, оточуючі відчувають себе спокійно і стабільно, тому що можуть на нього покластися. Уміння діяти у відповідності зі своїми поняттями про добро і зло додає впевненості і самій людині. Той, хто задав собі питання, як же виховати совість, вже почав шлях до самовдосконалення.
Вам знадобиться
  • - прагнення до самовиховання;
  • - поняття про те, що таке добре і що таке погано;
  • - зошит і ручка.
Інструкція
1
Задумайтеся про те, які вчинки ви вважаєте хорошими, які - не найкращими, але допустимими, і що для вас неприйнятно. Спробуйте визначити, наскільки часто ви їх робите і з яких причин. Може бути, ви просто не замислювалися про те, що чините недобре. Не виключено, що спонукальним мотивом до того чи іншого непорядних дій було те, що так чинять усі. Приготуйтеся до того, що вам доведеться в якісь моменти надходити не так, як оточуючі. Наприклад, ви будете купувати квиток в касі або платити штраф у банку замість того, щоб віддати значно меншу суму прямо на місці. Майте на увазі, що оточуючі можуть вас не зрозуміти і навіть засудити.
2
Кожен день робіть хоча б один хороший і правильний вчинок. Не намагайтеся перевиховатися відразу і не ставте перед собою непосильних завдань. Краще запланувати заздалегідь один хороший вчинок і подумати, від якого з непорядних ви цілком в змозі утриматися. Зробити це потрібно у що б то не стало. Похваліть себе, але не хваліться своїми досягненнями перед іншими. Добрі вчинки потрібні насамперед вам.
3
Перш ніж давати обіцянку, подумайте, чи достатньо у вас сил його виконати. Ніколи не обіцяйте того, чого свідомо не зможете. Але якщо вже ви щось комусь пообіцяли, неодмінно стримаєте слово. Зрозумійте, що людина розраховує на вашу порядність, і не підводите його.
4
Навчіться говорити «ні». Це дуже важливо, особливо в ситуаціях, коли вас просять зробити щось, що суперечить вашим переконанням. Дуже багато хороші люди нерідко здійснюють непристойні вчинки виключно тому, що були не в силах відмовитися. Навчіться відмовляти, навіть якщо це може негативно позначитися на вашій кар'єрі або відносинах з близькими. Будьте готові до того, що з кимось із колег або домашніх взагалі доведеться перервати відносини.
5
Пам'ятайте про те, що чинити по совісті зовсім не означає у всьому поступатися оточуючим і вважатися виключно з їх інтересами на шкоду власним. Совість - це насамперед інструмент для захисту прав усіх членів суспільства. Якщо ви чесно виконали свою роботу, виграєте і ви, і ваш замовник. Але при цьому ви зовсім не повинні поступатися своїми правами і, наприклад, відмовлятися від оплати. Вчіться захищати те, що вважаєте правильним.
6
Зрозумійте, що відповідальність за ваші вчинки лежить цілком на вас. Не намагайтеся перекладати провину за них на оточуючих або обставини. Спроби виправдатися ні до чого доброго не приведуть. Навчіться виправляти наслідки ваших непорядних дій. Через деякий час ви відчуєте, що найнадійніший засіб зберегти внутрішню рівновагу - чинити по совісті.