Як розпізнати кліщовий енцефаліт.

Укус інфікованого кліща може привести до захворювання енцефалітом. У місці укусу будь-яких змін не відбувається. Але вірус проникає в кров і лімфовузли, починає активно розмножуватися в вистилають кровоносні судини клітинах.
Вам знадобиться
  • - аналіз крові;
  • - кліщ.
Інструкція
1
Прояви кліщового енцефаліту досить різноманітні, інкубаційний період може тривати від одного до тридцяти днів. Захворювання починається раптово, проявляється ознобом, швидким підвищенням температури до 38-39 градусів, яка тримається протягом 5-10 днів.
2
Якщо вас турбує сильний головний біль, розбитість, слабкість, біль у всьому тілі, порушення сну, нудота і блювота після того, як вас укусив кліщ, терміново звертайтеся до лікаря. Ці симптоми можуть бути ознаками захворювання на кліщовий енцефаліт. У багатьох хворих відзначається почервоніння очей та обличчя. З третього-п'ятого дня після прояву перших ознак розвивається ураження центральної нервової системи: рухове збудження або, навпаки, загальмованість; бред, сонливість, галюцинації. В деяких випадках можуть початися судоми.
3
У деяких хворих зараження ускладнюється паралічами м'язів верхніх кінцівок та шиї. Характерною ознакою для кліщового енцефаліту є мимовільне сіпання окремих груп м'язів. При цьому може з'явитися відчуття оніміння шкіри, порушення ковтального рефлексу, неясність мови.
4
Віднесіть вкусив вас кліща в спеціальну лабораторію, де його досліджують на присутність вірусу. Якщо аналіз покаже, що комаха заражено енцефалітом або який-небудь інший інфекцією, зверніться до лікарні і здайте відповідні аналізи крові. Існує екстрена профілактика енцефаліту, що проводиться вже після укусу кліща. В цьому випадку використовуються препарати імуноглобулін і йодантипирин. Також вам можуть призначити ремантадин (не пізніше двох діб з моменту укусу) в дозуванні: по 100 мг два раз на добу з 12-годинною перервою протягом трьох днів. Пам'ятайте про те, що енцефаліт є дуже важким захворюванням, здатним привести до летального результату або серйозних ускладнень.
5
Найефективнішою профілактикою зараження даним вірусом є попередження присмоктування кліщів (дотримання заходів безпеки на природі) і вакцинація. Виїжджаючи на природу, використовуйте різні захисні репеленти. Якщо у вас є домашні тварини (кішки, собаки), прийміть заходи щодо їх захисту від цих кровосисних паразитів. Можна придбати спеціальний нашийник, який убезпечить вашого вихованця від нападу кліщів.
У весняно-літній сезон похід в ліс може обернутися таким серйозним захворюванням, як кліщовий енцефаліт. Розвиток хвороби залежить від ступеня патогенності вірусу і стану імунітету. У занедбаній формі кліщовий енцефаліт може привести до інвалідності або смерті, тому важливо своєчасно визначити хворобу.
Вам знадобиться
  • - витягнутий кліщ.
Інструкція
1
Основні переносники кліщового енцефаліту - іксодові кліщі. Вони особливо активні в травні і червні. Тому в ці місяці при прогулянках по лісу слід застосовувати засоби, що відлякують кровосисних, а приходячи додому, уважно оглядати себе, одяг, речі на наявність цих комах.
2
Якщо вас укусив кліщ, слід акуратно видалити його. Цю процедуру краще проводити в медпункті з подальшою відправкою кліща на аналіз. Інкубаційний період цієї хвороби може становити від декількох діб до трьох тижнів, тому потрібно уважно стежити за своїм самопочуттям. В якості екстреної допомоги можна ввести спеціальний противоклещевой імуноглобулін, якщо пройшло не більше двох днів з моменту укусу.
3
Важкість захворювання залежить від ступеня патогенності вірусу. При легкої гарячкової формі енцефаліту виникає загальна інтоксикація організму. Від цього починається сильний головний біль, ломота в тілі, піднімається температура до 38-40 градусів. Лихоманка може тривати від двох до семи днів. Симптоми легко сплутати із звичайним грипом, тому якщо вони з'явилися через кілька днів після укусу кліща, необхідно терміново звернутися до лікарні. Там проведуть необхідні аналізи. Зазвичай це люмбальна пункція і дослідження крові на наявність антитіл до кліщового енцефаліту. Таким чином можна діагностувати хворобу з високою точністю.
4
Якщо вірус добирається до мозкових оболонок, то через кілька днів затишшя починається друга хвиля лихоманки, сильніша і важка, ніж перша. Додаються неврологічні симптоми ураження мозку, такі як ригідність м'язів потилиці, симптоми Керніга і Брудзинського (при спробі розігнути зігнуту в колінному суглобі ногу вона не піддається, відбувається мимовільне згинання в коліні іншої ноги), світо і звукобоязнь. У лабораторних лікворі з'являються помірний лімфоцитарний плеоцитоз, збільшується кількість білка. При своєчасному лікуванні прогноз сприятливий, частіше за все настає повне одужання.
5
Якщо вірус зачіпає тіла нейронів, виникає коматозний стан, галюцинації, парези та паралічі м'язів залежно від глибини і зони ураження інфекцією. Зміни в крові і лікворі значні. При такому важкому перебігу хвороби може виникнути летальний результат, або інвалідність. Тому не нехтуйте профілактикою кліщового енцефаліту і вчасно звертайтеся до лікаря.
Зверніть увагу
кліщовим енцефалітом можна заразитися не тільки від кліща, але і вживаючи некип'ячене козяче молоко заражених тварин. Ця форма хвороби зазвичай протікає легше, але при ослабленому імунітеті теж може привести до серйозних наслідків.
Корисна порада
Якщо кліщ вкусив дитину, бажано 21 день приймати дитячий «Анаферон» 3 рази на день (дозування по інструкції в залежності від віку). В цьому випадку вірогідність розвитку хвороби знижується.