Як пояснити появу білого диму.

Несподівана поява білого диму завжди є ознакою хімічної реакції. З'явившись над колбою під час лабораторної роботи, він свідчить про те, що ви домоглися взаємодії речовин. Білий дим на сцені здатний здивувати глядачів, а от якщо він йде з вихлопної труби автомобіля - настав момент перевірити стан вашого «чотириколісного друга».
Вам знадобиться
 • - хімічний посуд;
 • - аптечні або лабораторні ваги;
 • - аміак;
 • - поташ (карбонат калію);
 • - нашатир (хлорид амморія);
 • - бертолетова сіль;
 • - нафталін;
 • - соляна кислота;
 • - сухий лід (двоокис вуглецю);
 • - деревне вугілля;
 • - вата.
Інструкція
1
Влаштувати сеанс хімічних фокусів з появою білого диму ви можете навіть вдома. Правда, деякі досліди краще проводити на відкритому повітрі або в добре провітрюваному приміщенні, тому що в результаті реакції утворюються не найкорисніші для здоров'я речовини. У посудину з лабораторного скла помістіть карбонат калію. Це самий звичайний поташ, який можна придбати в магазині для садівників. Залив вміст колби соляною кислотою, ви побачите густий білий дим. Відбувається реакція, в результаті якої бурхливо виділяються водяні пари, які і являють собою білий дим.
2
Для другого досліду змочіть соляною кислотою стінки хімічного стакана. Соляної кислоти візьміть дуже небагато - достатньо лише кількох крапель. Шматочок вати намочіть нашатирним спиртом. Покладіть його на тверду, наприклад скляну або керамічну, поверхню і накрийте склянкою. В результаті цієї реакції утворюється хлорид амонію, який теж виглядає як білий дим.
3
Дістаньте з холодильника сухий лід. Він потрібен для досвіду, який доступний абсолютно всім і до того ж абсолютно безпечний. Налийте в склянку самої звичайної водопровідної води. Краще, звичайно, використовувати дистильовану, але вона не завжди може виявитися під рукою. Покладіть у воду шматочок льоду. Білий дим повалить тут же і вельми інтенсивно. В даному випадку він являє собою водяний пар.
4
Досліди з бертолетової сіллю краще проводити на відкритому повітрі. Щоб показувати такі фокуси в приміщенні, потрібен хороший витяжна шафа. Візьміть нашатир, нафталін, бертолетову сіль і деревне вугілля в співвідношенні 5: 2: 2: 1 і підпаліть. Сам склад горіти при цьому не буде. У вас вийде густий білий дим без вогню. Пахне він досить неприємно.
5
Появи білого диму без вогню можна домогтися за допомогою парафіну та оксиду хрому. Розплавте на керамічній поверхні шматочок свічки. Засипте все це зверху зеленим порошком оксиду хрому. Піднесіть «чарівну паличку», тобто сірник. Вогню не буде, але зате білого диму виявиться дуже багато. В даному випадку він складається з найдрібніших частинок парафіну.
6
Якщо білий дим йде з вихлопної труби автомобіля взимку під час прогрівання, - все нормально. Поки система вихлопу ще не прогрілася, вода, що міститься в повітрі, спочатку конденсується, а потім починає випаровуватися. При цьому, чим нижче температура повітря, тим густіше буде пар.
7
Білий дим з вихлопної труби може з'явитися і в теплу пору року, причому в той момент, коли двигун начебто добре прогрітий. Це означає, що в циліндри потрапила охолоджуюча рідина. Від складу цієї рідини залежить, наскільки густим виходить пар. Майте на увазі, що давати білий дим можуть і крапельки масла. Щоб визначити склад диму, піднесіть до отвору вихлопної труби аркуш паперу. Досить прикрити отвір на кілька хвилин. Якщо з труби йде пара, на аркуші з'являться крапельки води, які дуже швидко випаруються. Від масла лист, зрозуміло, стане жирним. У будь-якому випадку поява білого диму в теплу погоду і з прогрітим двигуном свідчить про те, що необхідно провести діагностику деяких систем автомобіля.
Зверніть увагу
У більшості випадків білий дим, що йде з труби якого-небудь промислового підприємства, теж складається з водяної пари. Його змінився колір свідчить про те, що є домішки якихось інших речовин.