Як визначити щільність скла.

Фізичним змістом щільності речовини є значення його маси, укладену в певному обсязі. Існує безліч методів визначення даного параметра. Але один з них, відомий ще зі шкільних підручників і заснований на ефекті витіснення рідин зануреними в них твердими тілами, виділяється своєю простотою і достатньою точністю. Подібним способом можна визначити щільність, наприклад, скла.
Вам знадобиться
  • - Мензурка;
  • - досліджуване скло;
  • - точні (бажано електронні) ваги;
  • - вода.
Інструкція
1
Підготуйте все, необхідне для вимірювань. У першу чергу вам знадобиться Мензурка і ваги. Мензурка повинна мати досить точну градуювання, а ваги допускати вимір мас з точністю до десятих часток грама. При цьому Мензурка повинна надійно встановлюватися на ваги. Підготуйте скло, щільність якого потрібно виміряти. Його фрагменти повинні бути досить невеликими. Тому, якщо треба, подрібніть скло перед проведенням експерименту.
2
Почніть експеримент по знаходженню щільності скла. У мензурку приблизно на третину налийте воду. Визначте її об'єм по розподілам шкали. Потім зробіть зважування мензурки з міститься в ній рідиною. Запишіть результати вимірювань, позначивши початковий обсяг як V1, а масу мензурки з водою як m1.
3
Помістіть в мензурку деяку кількість дробленого скла. Його має бути достатньо як за масою, так і для того, щоб рівень води значно підвищився (це зменшить похибки в розрахунках). Дійте обережно, поміщаючи скло в мензурку невеликими порціями. Використовуйте металеві щипці або лопатку. Зверніть увагу на те, що рідина повинна повністю покривати всі частинки скла. Також між ними не повинно знаходитися бульбашок повітря. Якщо вони є, кілька разів струсіть мензурку.
4
Проведіть повторні вимірювання. Знову зважте мензурку, а також дізнайтеся обсяг її вмісту. Позначте знайдену масу як m2, а обсяг як V2.
5
Визначте щільність скла. Знайдіть масу осколків, поміщених в мензурку. Оскільки вага самого приладу і рідини в ньому не змінювався, вона дорівнюватиме m2-m1. Обсяг скла буде дорівнює обсягу витісненої ним рідини, тобто V2-V1. Таким чином, щільність скла можна обчислити за формулою? = (M2-m1)/(V2-V1).
Зверніть увагу
Дотримуйтесь правил техніки безпеки в процесі проведення експерименту. При дробленні скла використовуйте рукавички і захисні окуляри.