Як визначити протяжність.

В курсі географії учням нерідко пропонується визначити протяжність материка з півдня на північ або із заходу на схід. На практиці з подібним завданням стикаються, наприклад, архітектори. Аналогічна методика розрахунків застосовується і в космічних дослідженнях. Для виконання таких завдань необхідно знати співвідношення між градусами сітки координат і кількістю кілометрів, характерне для кожного конкретного об'єкта у Всесвіті.
Вам знадобиться
  • - карта з координатною сіткою;
  • - лінійка;
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Протяжність материка - це відстань між його крайніми точками. Північні, південні, західні та східні краю відомі, їх можна знайти в географічних довідниках і енциклопедіях. Наприклад, найпівденніша точка Африки - мис Голковий, а найзахідніша материкова точка Євразії - мис Рока. Зверніть увагу на те, що протяжність материка зазвичай визначається за континентальним крайніх точках. Але в завданні може бути запропоновано також знайти відстань між крайніми острівними точками.
2
Знайти крайні точки можна і на географічній карті, паперовій або електронній. Північний край - сама опукла верхня точка материка. Внизу, відповідно, буде знаходитися найпівденніша. Визначте їх широту. Якщо під рукою немає ніякого довідника, подивіться, на які паралелі знаходяться обидва необхідних вам пункту. Знайдіть різницю між показниками цих паралелей. Це і буде протяжність материка з півночі на південь, виражена в градусах. Не забудьте, що частини одного і того ж материка можуть розташовуватися в північній і південній півкулях. У цьому випадку значення широти сумуються. Тобто якщо вам, наприклад, потрібно визначити відстань між точками 45 ° і 75 ° північної широти, то воно буде дорівнює 30 °. Якщо ж одна точка знаходиться на 45 ° північної, а друга - на 75 ° південної широти, то відстань між ними становитиме 120 °.
3
Визначте протяжність материка з півночі на південь в кілометрах. Подивившись на карту, ви побачите, що всі меридіани рівні, тому і кількість кілометрів на одному градусі теж буде однаковим. Воно становить приблизно 111 км. Помноживши це число на кількість градусів, ви отримаєте протяжність у кілометрах.
4
Протяжність із заходу на схід в градусах визначається точно таким же чином, що і з півночі на південь. Знайдіть крайні точки. Визначте їх координати - в даному випадку вам важлива довгота, тобто меридіан, що проходить через кожен з цих пунктів. Обчисліть кількість градусів.
5
Щоб знайти протяжність із заходу на схід в кілометрах, необхідно знати косинус кута, відповідний показником даної паралелі. Його множать на величину градуса екватора. Він становить приблизно 111 км. Для більш точних обчислень використовують трохи інший показник - 111,3 км.
Зверніть увагу
Для визначення координат крайніх точок дуже зручно користуватися електронними картами. Введіть у вікно пошуку сервісу Яндекс-карти або Google-карти назва потрібної точки. Програма не тільки покаже, де вона знаходиться, але і видасть її координати з точністю до секунд.