Як визначити мету тексту.

Для того щоб школяр зумів в повному обсязі освоїти навчальну програму з літератури і добре підготуватися до ЄДІ, йому необхідно розуміти зміст і мета художніх текстів. Причому, якщо зміст твору особливих труднощів не викликає, то його мета часто не цілком зрозуміла учневі.
Інструкція
1
Читайте твір уважно, не кваплячись, не пропускаючи навіть малих уривків. Часом суть твору, ставлення автора до головних і другорядних персонажам криється саме в деталях. Якщо ви їх упустите, вам буде важко зрозуміти мету художнього тексту.
2
Після прочитання постарайтеся відповісти на питання: - Про що цей твір (тобто яке його зміст, тема)? - Які проблеми чи питання автор виніс на суд читачів? - Яка з цих проблем на першому місці?
3
Після цього ви можете задатися головним питанням: так яка ж мета цього художнього тексту? Тобто, що хотів донести автор до читача; над якими питаннями і проблемами змусити помізкувати його; які почуття в ньому пробудити? Для того щоб безпомилково визначити мету твору, вам треба навчитися відокремлювати головне від другорядного.
4
Ось, наприклад, знаменитий розповідь І.С. Тургенєва - «Муму». Спробуйте визначити, яку мету переслідував автор, створюючи його? Може бути, розчулити читачів, викликати жалість до нещасної собачці, втопленою за примхою навіженої барині? Може автор хотів викликати читацький гнів, осуд барині? Так, вона далеко не позитивний персонаж. З іншого боку, не садистка ж яка-небудь на зразок сумнозвісної Салтичихи. Особливої шкоди від неї кріпаком немає. Може автор хотів пробудити співчуття до головного персонажу - глухонімого двірнику Герасиму?
5
Проаналізувавши зміст оповідання і авторські прийоми, використані при написанні тексту, ви зробите висновок: метою твору є осуд кріпацтва. Автор доводить до читачів головну думку: кріпацтво - зло. Людина не повинна бути власністю іншої людини, не повинен подібно Герасиму цілком залежати від його волі і капризів.