Як визначити схід без компаса. показати компас югозапад.

Малоймовірно, що, виїжджаючи за місто, на пікнік або за грибами, ви завбачливо захопіть з собою компас. Швидше за все, навіть і не подумаєте про це. А ось збитися з дороги в незнайомій місцевості досить просто. І вміння орієнтуватися може дуже стати в нагоді. Правда, практичний результат буде лише в тому випадку, якщо ви знаєте, в який бік від міста виїхали.
Інструкція
1
Орієнтування за Полярною зіркою - мабуть, найвідоміший спосіб визначення сторін світу. Знайдіть Велику Ведмедицю - сузір'я, що нагадує за формою ківш. Воно складається з семи яскравих зірок. Через дві крайні праві подумки проведіть пряму лінію. Відкладіть на ній відстань приблизно в 5 разів більшу, ніж між цими зірками. На кінці прямої знаходиться Полярна зірка. Встаньте до неї обличчям. Зараз ви зморив на північ. Ну, а тепер згадайте курс природознавства в початковій школі. Якщо повернутися обличчям на північ, то за спиною у вас буде південь, зліва - захід, справа - схід.
2
Днем можна орієнтуватися за Сонцем. В Північній півкулі опівдні воно знаходиться на півдні. Найкоротша тінь від предметів буває в 13 годин. В цей час вона спрямована строго на північ. А далі знову як в школі вчили - захід зліва, схід праворуч.
3
Непогано згадати, що напрямок сходу і заходу Сонця змінюється в залежності від пори року. Взимку Сонце встає на південному сході, а сідає на південному заході. Влітку схід на сході, захід на заході.
4
В ясний день зорієнтуватися можна за допомогою механічного годинника. Направте годинну стрілку на Сонце. Кут між нею і цифрою 1 подумки розділіть навпіл. Отримана уявна лінія вкаже на південь. Ззаду вас буде північ. Відповідно, праворуч і ліворуч - захід і схід.
5
Де б ви не опинилися, ніколи не панікуйте і не впадайте у відчай. Постарайтеся пригадати все, що знаєте про орієнтуванні на місцевості. Ви знайдете навколо себе безліч підказок. Приміром, мурашники розташовуються з південного боку дерева. Стовбури і валуни вкриті мохом з півночі, оскільки з цього боку вони менше висвітлюються сонцем. А на корі беріз можна помітити поздовжню темну смугу. Причина та ж. Південна сторона дерева під впливом сонячних променів висихає швидко. А ось на північній утворюється застій вологи. На перетинах лісових просік зазвичай встановлюються стовпи, на яких зазначені номери кварталів. На всіх їх чотирьох гранях у верхній частині проставлені номери. Ребро між двома сторонами з нижніми значеннями цифр показує на північ.
6
Ніколи не робіть висновків лише по одному дереву, валуна або мурашнику. Правильно зорієнтуватися допоможе сукупність декількох ознак. Визначили північ? Станьте обличчям у ту сторону. Тепер схід праворуч від вас.
7
Деякі споруди строго орієнтовані на сторони горизонту. Дзвіниці християнських церков звернені на захід, а опущений край нижньої поперечини хреста на куполі звернений на південь, підведений на північ.