Як визначити параметри трансформатора.

Іноді в руки до домашнього майстру потрапляє вихідний трансформатор, який на вигляд може бути придатним для використання, але володіє невідомим коефіцієнтом трансформації. Маючи у своєму розпорядженні прості вимірювальні прилади, можна визначити параметри пристрою. Справа полегшується тим, що проектування електротехнічних приладів підпорядковується строго певним правилам.
Вам знадобиться
  • - трансформатор;
  • - папір;
  • - олівець;
  • - калькулятор;
  • - цифровий вольтметр;
  • - плавкий запобіжник;
  • - дроти;
  • - металевий наконечник;
  • - паяльник.
Інструкція
1
Перед початком перевірки замалюйте на аркуші паперу схему всіх зовнішніх з'єднань і перемичок трансформатора. Це знадобиться для відновлення працездатності пристрою в тому випадку, якщо в ході випробувань окремі елементи потрібно демонтувати. Замість ескізу, виконаного від руки, зручно використовувати цифровий фотоапарат.
2
Встановіть в ланцюг мережевого шнура запобіжник з максимально низьким струмом плавкої вставки, наприклад, розрахований на 1 А. До електричної вилці, обладнаної заземлює, приєднаєте три гнучких провідника.
3
На кінець дроту, що грає роль заземлення, припаяйте луджений наконечник. Потім затягніть, до металевого шасі трансформатора, переконавшись, що контакт вийшов якісним. Зручно використовувати для цієї мети спеціальні зазубрені шайби.
4
Припаяйте перший (фазний) провід до висновку А1 трансформатора, а нейтральний кінець - до висновку А2. Видаліть сполучні перемички на вторинній обмотці трансформатора.
5
На цифровому вольтметрі встановіть вид вимірювань, відповідний змінному напрузі, після чого підключіть вимірювальний прилад до висновків вторинної обмотки.
6
Увімкніть мережеву вилку в розетку, одночасно спостерігаючи за шкалою вольтметра. Якщо на шкалі негайно не з'явиться результат вимірювань, висмикніть вилку з розетки і поміняйте місцями фазний і нейтральний дроти. При появі ж напруги дочекайтеся, поки показання вольтметра стабілізуються. Запишіть результат і відключіть пристрій від мережі.
7
Визначте величину мережевої напруги. Для цього підключіть вольтметр до висновків А1 і А2 трансформатора і повторно подайте мережеве напруга. Зафіксуйте показання приладу.
8
Розрахуйте коефіцієнт трансформації N, користуючись формулою: N = Uс/Uо, гдеUc - напруга мережі, В; Uo - напруга вторинної обмотки, В.