Як визначити середню процентну ставку.

У процесі аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств іноді потрібно визначити вартість позикового капіталу, рівень прибутковості по депозитах або цінних паперів. Для цього застосовуються середні процентні ставки.
Інструкція
1
Щоб дізнатися вартість обслуговування кредитного портфеля, розрахуйте середньозважену процентну ставку по всіх залученими кредитами. Обчисліть загальну суму витрат на сплату відсотків за рік, помноживши розмір кредиту на процентну ставку по кожному договору окремо і склавши отримані величини. Розділіть підсумкове значення на показник кредитної маси підприємства і помножте приватне на 100.
2
Для розрахунку середньозважених ставок за кредитами і депозитами використовуйте формулу, запропоновану Центральним Банком РФ: Pav = (V1 x P1 + V2 x P2 + ... + Vn x Pn) :( V1 + V2 + ... + Vn), де V1, V2, ..., Vn - обсяг кредитів або депозитів, Р1, Р2, ..., Рn - номінальна процентна ставка за договором.
3
При кредитуванні в різних банках і наявності великої кількості договорів для зручності здійснюєте розрахунки за допомогою електронної таблиці: в стовпці А вкажіть суму кредиту, в стовпці В - процентну ставку, у стовпці С задайте формулу розрахунку суми річних відсотків (А х В), а в нижній частині таблиці - формулу обчислення підсумків по стовпцях. В окремій клітинці встановіть алгоритм розрахунку середньозваженої ставки: (Підсумок стовпчика С/Підсумок стовпчика А) х 100.
4
Якщо вам не відомі процентні ставки в розрізі договорів, але є загальна сума витрат на сплату відсотків за кредитами, розділіть її на загальний обсяг кредитної маси і помножте на 100 - ви отримаєте середньозважену ставку.
5
Крім того, кредитні та депозитні операції можуть оформлятися на умовах змінної процентної ставки. У такому випадку її середнє значення потрібно розраховувати з урахуванням зміни її величини протягом усього періоду дії договору. Для цього помножте суму кредиту на відсоткову ставку, розділіть на кількість днів у році (365 або 366) і помножте на число днів, коли вона застосовувалася. Розрахуйте і складіть значення процентних витрат для кожної ставки, потім розділіть загальну суму на розмір кредиту і помножте отриманий результат на 100.