Як директору не нараховувати зарплату.

Якщо говорити про найманого менеджері, найнятому власниками бізнесу керувати компанією, згідно з законодавством, він такий же працівник, як бухгалтер, секретар, прибиральниця і т.д. Отже, він має право отримувати заробітну плату. В такому випадку питання про невиплату зарплати зазвичай не виникає. А якщо й виникне, то вирішується просто: трудовий договір є, значить, треба виплачувати заробіток.
Інструкція
1
Існує інша ситуація: коли в особі керівника організації виступає та ж людина, який є її власником і засновником. Тоді питання про трудовий договір з директором, який виступає єдиним учасником організації - предмет постійних суперечок. Нерідко позиції контрольних органів змінюються залежно від ситуації.
2
З точки зору трудового законодавства в обох ситуаціях працівником організації є і найманий менеджер і керівник організації, незалежно від того, що він сам заснував і володіє компанією. На практиці такої думки дотримуються і контролюючі органи та суди. Це значить, що необхідність нарахування директору заробітної плати потрібно вирішувати з позицій трудового законодавства.
3
Так, якщо є трудовий договір, працівник повинен отримувати заробітну плату. Причому її розмір при повній зайнятості і виробленні не може бути менше МРОТ. Максимально розмір окладу директора не обмежений. І не існує обмежень для директора - власника фірми, яку він очолює. Тому нараховуватися заробітна плата чинному керівникові повинна в будь-якому випадку, в тому числі у випадках, коли: - сам директор видав наказ про ненарахування йому зарплати; - організація ще не почала свою діяльність; - фірма призупинила свою свою роботу на час; - компанія отримала збиток ; - немає грошей для виплати заробітної плати і т.д.
4
Закон не заборонено встановлювати заробіток на мінімальному рівні, тобто в розмірі одного МРОТ, який на сьогоднішній день складає 4611 рублів. Але така сума далеко не всіх влаштовує. Є інші законні способи зниження заробітку директора.
5
Перший спосіб полягає в оплаті часу простою. Згідно із законодавством, зарплата на час простою нараховується виходячи з двох третин заробітної плати, тобто не в повному розмірі. Відповідно, якщо керівник не бажає отримувати заробіток через те, що фактично діяльність не ведеться, можна офіційно скоротити заробітну плату, визнавши наявність простою. При цьому складати окремих документів просто не потрібно - достатньо внести відповідний запис до табель обліку робочого часу. Якщо знадобиться, можна видати наказ про виплату зарплати на час простою.
6
Другий спосіб - неповна вироблення. Вона передбачає введення для керівника неповного робочого часу. Така ситуація можлива у двох видах: неповний робочий тиждень і неповний робочий день. Для цього потрібно оформити додаткову угоду до трудового договору. У ньому вказується новий графік роботи директора. Виплати при цьому виробляються пропорційно відпрацьованому часу і можуть бути менше МРОТ.
Зверніть увагу
Крім цього, якщо відбулося повторне порушення, суди можуть навіть винести рішення про дискваліфікацію директора.
Корисна порада
Якщо керівник сам вирішив не отримувати заробітну плату, то він першим постраждає від прийнятого рішення. Суть в тому, що ненарахування зарплати - порушення трудового законодавства. А за це покладається накладення штрафу не тільки на підприємство, а й на посадову особу.