Як співати під гітару. Як співати і грати одночасно.

Гітара - один з найбільш популярних інструментів не тільки для концертів, але для домашнього музикування. І це не випадково: вона легка і компактна, її зручно носити з собою. При цьому навіть кілька акордів можуть стати цілком гідним акомпанементом, якщо виконавець бере їх чисто і впевнено. До того ж для того, щоб розучити гітарний акомпанемент, зовсім не обов'язково добре читати ноти. Акордові послідовності можна освоїти і по табулатурам.
Вам знадобиться
  • - гітара;
  • - табулатури і цифровку;
  • - каподастр;
  • - програвач і записи пісень.
Інструкція
1
Виберіть пісню, яку ви хотіли б розучити. Прослухайте її кілька разів і постарайтеся запам'ятати слова і мелодію. Текст краще переписати, особливо якщо до нього додається цифровку, тобто літерні позначення акордів. Постарайтеся запам'ятовувати одночасно слова й мелодію.
2
Навчіться читати цифровку. Для цього вам потрібно запам'ятати буквені позначення різних звуків. В сучасних пісенниках зазвичай застосовуються латинськіпозначення, де звукоряд починається з ноти ля. Вона позначається як А. Наступні звуки натурального ля-мінору теж мають свої позначення. До - С, ре - D, мі - Е, фа - F, сіль - G. Виняток становить звук сі. У старих російських цифровку він позначається буквою H, хоча і йде слідом за ля. Букової В позначається в цьому випадку сі-бемоль. Однак західні музиканти не використовують позначення H, а сі у них - В. Такий варіант прийняли і багато сучасних російських музиканти.
3
Визначте, в мажорі чи в мінорі написана вподобана вам пісня. Мажор звучить бадьоро і весело, мінор - сумно. Навчіться не змішувати поняття «весело» і «голосно», «сумно» і «тихо». Багато починаючі виконавці прагнуть форсувати звук в мажорній тональності і занижувати рівень в мінорі. Майте на увазі, що пісня може бути написана і в різних тональностях. Наприклад, у неї може бути мажорний куплет і мінорний приспів.
4
Спробуйте прорахувати розмір. Варіантів багато, але вам важливо знати, скільки часткою в кожному такті. Це дуже добре чутно. Прослухайте пісню, отстуківая лівою рукою сильні частки. Прослухайте ще раз і правої легенько простукаєте слабкі. Порахуйте, скільки слабких доль поміщається між сильними. Як правило, акорди в популярних піснях змінюються на сильну долю. Виняток становлять перехідні акорди, що вимагають дозволу. Вони беруться на слабку долю і вирішуються на сильну.
5
Подивіться в цифровку, які співзвуччя ви вже знаєте і які вам належить вивчити. Знайдіть незнайомі акорди в табулатурах і розучите їх у найбільш зручній позиції. Спробуйте зіграти послідовність. Можете поки не наспівувати, вам потрібно просто зрозуміти, які пальці куди переставляти. Під час співу це доведеться робити досить швидко, тому кожну перестановку доведіть до автоматизму.
6
Експериментуйте з правою рукою. У кожної пісні - свій характер, який вимагає застосування певної техніки. Наприклад, романси в основному граються перебором, а в естрадних та бардівських піснях, роке, фолку та інших напрямах можуть застосовуватися різні варіанти бою. Втім, основний прийом ви в будь-якому випадку освойте. Беріть великим пальцем правої руки бас на сильну частку, а потім - висхідний або низхідний арпеджіо іншими пальцями по черзі. Коли навчитеся робити це впевнено, спробуйте грати після баса акорд з'єднаними разом пальцями. Чи не напружуйте зап'ясті, кисть повинна рухатися абсолютно вільно.
7
Тихенько наспівуйте мелодію, підігруючи собі на гітарі та міняючи акорди в потрібних місцях. Якщо це вийшло, можете починати співати в повний голос. Ви переконаєтеся в тому, що голосно співати легше, ніж тихо. Не забувайте правильно дихати. Як правило, дихання береться між фразами, в тих самих місцях, де ви міняєте акорди. Дихати намагайтеся животом, а не грудьми. У чоловіків це виходить автоматично, а жінкам необхідно себе контролювати. Правильне дихання потрібно для того, щоб утворювався повітряний стовп з опорою на діафрагму. Співати одними зв'язками досить небезпечно, можна швидко позбутися голосу.
8
Думайте про зміст пісні. Це додасть вашому виконанню необхідну виразність. Починайте співати відразу, з самого першого складу. Багато починаючі виконавці його «проковтують». Слова вимовляєте чітко і зрозуміло. Деякі приголосні вимагають особливої уваги. Наприклад, «п», «б», «д» і «т» не повинні звучати занадто різко. Губи в цьому випадку розмикаються точно з тією ж силою, як і при звичайній мові. Голосні при співі редукуються дещо менше, ніж коли ви просто говорите.
9
Відробіть динаміку. Подумайте, які фрази повинні звучати голосніше, які - тихіше, де потрібно послабити або підсилити звук. Це залежить від змісту пісні.
10
Якщо вас чекає співати в мікрофон, пам'ятайте, що не потрібно форсувати звук. Співайте спокійно, як ніби ніякого мікрофона немає.
Корисна порада
Може вийти, що послідовність акордів, яку ви знаєте, незручна для вашого голосу. Краще, звичайно, навчитися грати в усіх тональностях. Однак на перших порах можна скористатися каподастр. З його допомогою струни пережимаються на потрібному ладу. Грається вже вивчена послідовність, але твір звучить в іншій тональності.